W Skandynawii tajemnicza choroba zabija psy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ciągu ostatnich kilku tygodni, tajemnicza choroba zabiła nagle w Norwegii kilkadziesiąt psów. Zwierzęta wydawały się cierpieć na nieznaną dotychczas chorobę jelit, która powodowała krwiste wymioty biegunkę.

Według norweskiego Instytutu Weterynarii choroba po raz pierwszy pojawiła się w Oslo, a następnie rozprzestrzeniła się na większość regionów kraju, zarażając aż 200 psów. Dane z zeszłego tygodnia mówią o 31 zmarłych psach.

 

Nawet eksperci są zmartwieni i zdezorientowani, desperacko szukając odpowiedzi. Dyrektor Instytutu Weterynarii Jorun Jarp powiedział lokalnym mediom, że obecna sytuacja jest dalece niepokojąca. – „To wyjątkowa sytuacja. Nigdy wcześniej nie widziałem czegoś takiego”.

 

Nikt nie wie co to za choroba, ani czy wszystkie te śmierci są ze sobą powiązane. Sekcja zwłok nie wykazała żadnych znanych chorób, a trucizna na szczury, Salmonella i inne szkodliwe bakterie i substancje zostały wykluczone.

Jedynym tropem są dwa rodzaje bakterii, które znaleziono u zarażonych psów na nietypowych poziomach. Szczepy te czasami są odpowiedzialne za biegunkę u ludzi, jednak obecnie nie jest jasne, czy należy je winić za wybuch zarazy. Aby uwzględnić wszystkie możliwości, norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności bada również grzyby, wirusy i inne bakterie i pasożyty.

 

Rzecznik Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności Ole-Herman Tronerud powiedział, że choroba jest niezwykle poważna w przypadku psów, jednak nie wiadomo czy jest zaraźliwa, czy to seria pojedynczych przypadków. Dopóki sytuacja nie jest wyjaśniona, urzędnicy sugerują właścicielom psów unikanie bliskiego kontaktu z innymi zwierzętami. Obecnie nie istnieją żadne przesłani potwierdzające, że choroba mogłaby przenieść się na ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plKomentarze

Portret użytkownika bullik

ja tez o tym odrazu

ja tez o tym odrazu pomyslalem a fakt ze to w roznych czesciach kraju nie ma znaczenia bo umowic sie mozna na forach itd. tylko ze badania pod katem otrucia nic nie wykazaly, wiec jesli - to czyms niepowszechnym

Portret użytkownika baca

w norwegii zdechło 30 psów...

w norwegii zdechło 30 psów... zdechło a nie zmarło... jakiś jorun jupp nigdy nie widział czegoś podobnego...

no to niech pojedzie do chin i zobaczy ubój psów na każdym targowisku...

a tak w ogóle to po co ten "news"? czy zdechły pies ma jakiś związek ze zmianami na ziemi? bo poza tym że w norwegii będzie obecnie nieco mniej gówna na trawnikach innych zmian nie dostrzegam w związku z tym zdechnięciem...

 

Portret użytkownika Max 1983

Chodzisz ,żresz ,srasz ,może

Chodzisz ,żresz ,srasz ,może kopulujesz a może się rączką bawisz ....gadasz głupoty zaśmiecając świat idiotycznymi postami.Taki baca z mojego punktu widzenia nikt, który kiedyś zdechnie...miło się zrobiło??Za tępy jesteś żeby zrozumieć że zwierze może być najlepszym przyjacielem człowieka i gdy i odchodzi to dlatego człowieka i każdego empatycznego osobnika na tym świecie to zwierzę umiera.A co do niektórych zachowań zwierząt, to bierz pod uwagę że pies może zostać wytresowany tak by pewnych rzeczy nie robił ,zresztą człowiek ma całą mase obrzydliwych zachowań i cech które bym mógł do jutra wymieniać .Jest ich dużo więcej jak u zwierząt.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika pilippek

kiedyś pies miał bronić,

kiedyś pies miał bronić, pomagać, być towarzyszem człowieka bo tak nas natura dobrała razem. do teraz się to nie wiele zmieniło, chyba, że po prostu nie ma się człowieczeństwa. wtedy jest się takim gorszym zwierzem bez empatii niżeli ten pies. 

 

takie podejście mają prości ludzie ze wsi, których mózg nie pozwala na przetwarzanie świata szerzej i wielopłaszczyznowo...

Portret użytkownika pilippek

baca, to ty jesteś ten baca

baca, to ty jesteś ten baca co pisał zazwyczaj błyskotliwe komentarze z konta, które miało charakterystycznego niebieskiego avatara?

jak tak, to co ci się popierdoliło pod beretem w ciągu ostatnich dwóch lat, żeś taki debil teraz?

Portret użytkownika Kwazar

Słuchaj gamoniu ! Punkt

Słuchaj gamoniu ! Punkt widzenia zawsze uzależniony jest od punktu siedzenia.W tym przypadku prościej mówiąc, to zależy od ilości człowieczństwa w samym człowieku.Dla mnie pies umiera a co ty sobie blablasz zostaw raczej dla siebie.Pomyśłałeś że twoje jestestwo dla innych podobnych tobie, może być całkiem gówno warte ? Widzisz oni posługują się tylko twoimi schematami myślowymi.Czyli gitara !

Portret użytkownika baca

pies to tylko skundlony wilk.

pies to tylko skundlony wilk... żre gówna z trawnika a potem język wyciera o pysk właściciela... poza tym sra gdzie popadnie i zdycha a nie umiera...

jego wartość równa się wagi psiej padliny - czyli "karmy" dla innych psów... masz syndrom sztokholmski skoro pokochałeś fabrykę gówna tracąc jej istotę z pola widzenia...

pewnie jesteś menelem który mieszka w budzie dla psa...

 

Portret użytkownika babka

Masz dzisiaj gorszy dzień czy

Masz dzisiaj gorszy dzień czy tak naprawdę myślisz bo z tego co napisałeś wynika , że empatii to masz mniej niż te zwierzęta o których napisałeś z taką pogardą. Miarą człowieczeństwa jest stosunek ludzi do zwierząt. Możesz mnie zwyzywać ile chcesz ale moje psy są moimi przyjaciółmi i członkami mojej rodziny i jak każda żywa istota zasługują na dobre traktowanie i umierają a nie zdychają i uprzedzam Twoje insynuacje nie jestem menelem i nie mieszkam w psiej budzie moje psy zresztą też nie mieszkają w budach.

Portret użytkownika baca

głupiaś babka... psy owszem

głupiaś babka... psy owszem będą skamleć i robić co tylko chcesz żeby wyszarpać od ciebie kawałek koryta...

ale to nie działa w drugą stronę bo gdybyś ty była bezdomna i głodna to uwierz ale zagryzłyby cię raz dwa te twoje zdziczałe psy...  gdyby tylko miały taką możliwość zrobiłyby to bez wahania... już nie jeden i nie dwa były takie właśnie przypadki

a jak ktoś zamiast psa trzymać na dworze wpuszcza go do własnego domu to oznacza że lubi mieszkać w budzie dla psa... to definicja menela przecież

bo pies jak najbardziej zrobi wszystko żeby wejśc i nasrać do czyjegoś domu... on przecież tylko na głupiego który go wpuści czeka... potrafi oczy smutne zrobić etc...

masz syndrom sztokholmski - uwielbiasz sprzątać gówna swojego psa i o ile ja mam gorszy dzień to ty masz na własne życzenie gorsze całe życie... he he he....

 

Portret użytkownika Max 1983

Ale ty jesteś tępy ::) Tak

Ale ty jesteś tępy ::) Tak były, nie jeden i nie dwa przypadki gdzie człowiek by przeżyć zabijał i żarł człowieka wiesz o tym debilu???To kwestia naszej natury ,ale są ludzie którzy tego nie zrobią choćby umierali z głodu i też są takie zwierzeta.Poczytaj sobie człowieku o wąskich horyzontach o tysiącach przypadków przywiązania psa czy innego zwierzecia do człowieka, gdzie te zwierzęta bez wachania oddawały życie za człowieka.Moja psinka kochała mnie tak że ta miłość się z niej wręcz wylewała i owszem pewnie kochała mnie bardziej gdy miałem żarcie w ręku::)Tak jak żonka kocha bardziej męża jak ten ma kase, a dzieci tatusia jak te im kupi komputer.Nie zmienia to faktu że ludzie cię zostawią w chorobie np ,z pracy cię wyleją, nigdzie nie znajdziesz odrobiny wspólczucia, a pies przy tobie zostanie i jak tego nie czujesz to nic o świecie nie wiesz.

Prosta jak linijka istoto mi moja psinka umierała na rękach, w jej oczach było wszystko co może być w oczach czującej istoty.Strach przed śmiercią ból ale i miłość....żal mi ciebie.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Strony

Skomentuj