W Salwadorze wybuchły zamieszki związane z uznaniem bitcoina za oficjalną walutę

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Około tysiąca osób poszło na wiec przed gmachem Sądu Najwyższego Salwadoru. Ludzie podpalili opony i protestowali przeciwko uznaniu bitcoina za oficjalną walutę. Problem, jak przewidywali eksperci, polega na tym, że kurs kryptowaluty jest niestabilny. Koszt bitcoina na dzień może zmieniać się o 5-7-10 procent lub więcej w obu kierunkach, co sprawia, że obliczenia w nim i otrzymywanie wpływów są niestabilne. Rząd Salwadoru tłumaczy swoją decyzję chęcią obniżenia kosztów pracowników migrujących w przekazach transgranicznych, które stanowią jedną czwartą PKB kraju.

 

W tym tygodniu w Salwadorze, najbiedniejszym kraju Ameryki Łacińskiej, weszła w życie ustawa o uznawaniu bitcoinów jako środka płatniczego. Dokument został przyjęty latem z inicjatywy prezydenta Salvadora Naiba Bukele. Kraj jako pierwszy na świecie uznał Bitcoin za prawny środek płatniczy. W dniu wejścia w życie ustawy kryptowaluta kosztowała 46,8 tys. dolarów, a 8 września – już 43 tys.

 

Obywatele nie zgadzali się z innowacjami. W San Salvador, stolicy kraju, rozpoczęły się masowe protesty. Około tysiąca obywateli zgromadziło się przed gmachem Sądu Najwyższego, obawiając się utraty stabilności finansowej.

 

Stanowisko protestujących wyjaśnił lider opozycji Johnny Wright Saul. Według niego ustawa została uchwalona bez dyskusji publicznej i eksperckiej. Zatwierdzenie dokumentu zajęło posłom pięć godzin. Opozycja nazwała Bukule „autorytarnym hipsterem”.

 

Prezydent kraju Nib Bukele na początku września ogłosił na Twitterze nabycie 400 bitcoinów z narodowej rezerwy kraju. Już 7 września br. Salwadorowi pozwolono ustalać wartość towarów w bitcoinach i płacić podatki kryptowalutą. Do tego momentu w Salwadorze istniała tylko jedna oficjalna waluta, tj. dolar amerykański.

 

Rząd stworzył fundusz powierniczy o wartości 150 milionów dolarów przed wejściem w życie ustawy, aby wesprzeć plan legalizacji bitcoina. Część środków zostanie skierowana do obywateli. Tak więc 30 dolarów otrzymają ci, którzy aktywują państwowy portfel kryptowalut Chivo. Aplikacja pojawiła się w sklepach z aplikacjami mobilnymi z jednodniowym opóźnieniem. Ze względu na napływ odwiedzających na jakiś czas zawieszono jednak to usługę.

 

Nybe Bukele wyjaśnił, że wprowadzenie bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego powinno ułatwić przekazy pieniężne pracownikom migrującym wysyłającym pieniądze do swoich rodzin w Salwadorze. Prawie 24% PKB Salwadoru (czyli 6 miliardów dolarów) pochodzi z przekazów z zagranicy. W tym przypadku pracownicy - goście płacą prowizję usługom płatniczym, której wysokość szacuje się na 170 - 400 milionów dolarów rocznie. Bukele uważa, że transakcje w bitcoinach będą tańsze, ale już w pierwszych dniach praktycznego stosowania bitcoinów pojawił się problem zmienności kryptowalut, przed którym ostrzegali prawie wszyscy eksperci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika DarkTech

portal, stworzony przez kurwa

portal, stworzony przez kurwa legendy -gdzie kurwa jestem użytkownikiem kilka lat, będąc zalogowany musze pisać jako anonim

 TEN SKRYPT, TYLKO W INNEJ FORMIE, WPIERDALA SIĘ PRZEZ GSTATIC.COM

WYPROWADZA DANE Z KOMPUTERÓW. MASZ JEDEN KOMP, TO NIE ZAUWAŻYSZ. JEŚLI UŻYWASZ KILKU -WYŁAPIESZ W MIG.

CHUJ WAM NA KARUZELĘ Z TYMI ZMIANAMI NA ZIEMI. PARCHATA PODPUCHA.

Portret użytkownika The Bird

Ta cała kryptowaluta to jedna

Ta cała kryptowaluta to jedna wielka ściema-Tak jak ten pojebany portal, stworzony przez kurwa legendy -gdzie kurwa jestem użytkownikiem kilka lat, będąc zalogowany musze pisać jako anonim- pierdolcie się wszyscy i przestańcie mnie wkurwiać!!!

Kurwa Edit- Jakiś eugeniusz wyjebał pewnego scripta -O MACIE LUDZISKA- to bydzie wasz prawdziwy piniundz- a reszta się napala- hipokryzja w chuj- bogaty w dulary czy w ewreo (po grecku żyd) wypierdoli w sprzęt komputerowy i bydzie kopał tą kolejną fikcyjną ściemę, i wiadomo że wykopie tego gówna więcej niż janusz co ma laptopa z windowsem xp bez dedykowanej karty graficznej,- ale to będzie wasz nowy piniądz -sprawiedliwy i słuszny -cieszcie się buraki kropka

 

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika Ęćóśłąµ

Był czas że biedocie płacono

Był czas że biedocie płacono oponami...

Nybe Bukele wyjaśnił, że wprowadzenie bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego powinno ułatwić przekazy pieniężne pracownikom migrującym

Z dużym naciskiem na te dwa ostatnie słowa. Wink

Brzmi znajomo w Polsce, gdzie wydano ostatnio tyle wiz z Izraela.

W 2014 roku Gabriel Kayzer pisał, że w kolejnych latach Ambasada RP w Tel Awiwie wydała następującą liczbę paszportów: 2002 – 448, 2003 – 144, 2004 – 428, 2005 – 476, 2006 – 714, 2007 – 829, 2008 – 835, 2009 – 2 397, 2010 – 2 508, 2011 – 1 822, 2012 – 2 045, 2013 - 2727, 2014 - 2611, 2015 - 33054. W książce Gabriela Kayzera pt. „Klincz? Debata polsko – żydowska”, można z kolei przeczytać, że w 2016 r. Ambasada RP w Tel Awiwie wydała ich 2665, a w 2017 r. - 3530.

Cytat pochodzi stąd.

Portret użytkownika baca

bit coin i reszta crypto

bit coin i reszta crypto śmieci to pułapka oszustów bankowych żeby wprowadzić system bezgotówkowy

najpierw chcą zrobić covidiotów, potem ich przerobić w klimatoły a na koniec obrabować z prawdziwych pieniędzy i karmić robakami

 

Strony

Skomentuj