W Rzymie pszczoły „monitorują” poziom zanieczyszczenia środowiska

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Rzymie istnieje specjalna jednostka kontroli zanieczyszczenia środowiska, w której „pracują” pszczoły. Każdy owad dziennie zbiera nektar z setek roślin, a następnie zebrany materiał jest analizowany przez naukowców.

Od prawie czterech lat we Włoszech działa jednostka policji ds. ochrony środowiska. Na dachu siedziby tej jednostki w Rzymie znajduje się baza specjalnych pracowników, któzy mieszkają w ulach. Bez względu na to, jak dziwnie się to może wydawać, pszczoły pomagają karabinierom monitorować poziom zanieczyszczenia ekosystemu miasta. W takiej inicjatywie Włochy są pionierem, a skuteczność pszczół została już udowodniona.

 

Jedną z misji jest zapewnienie poszanowania środowiska. Policjanci używają pszczół jako wskaźników bioróżnorodności. Pszczoły oblatują obszar kilku kilometrów kwadratowych. Dzięki nim możemy uzyskać niedostępne w normalnych warunkach informacje o zanieczyszczeniach atmosferycznych - na przykład dioksynach.

 

Eksperci potwierdzają, że pszczoły dostarczają dokładnych danych o poziomie zanieczyszczenia powietrza. Wynika to z faktu, że mają stały kontakt z atmosferą, glebą, wodą. Tak więc jeden owad, lecąc na około 100 kwiatów dziennie, przynosi na siebie ślady szkodliwych substancji, które staną się materiałem do badań dla naukowców. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj