W Rumunii odkryto szczątki ogromnego pterozaura

Kategorie: 

Źródło: PeerJ (2017). DOI: 10.7717/peerj.2908

Brytyjscy naukowcy odnaleźli szczątki olbrzymiego pterozaura na terenie dzisiejszej Transylwanii. Hatzegopteryx z rodziny azdarchidów żył w późnej kredzie na terenie współczesnej Europy i był jednym z największych znanych pterozaurów.

 

Szczątki pterozaurów odkrywano na całym świecie. Zwierzęta te dramatycznie różniły się rozmiarami - niektóre posiadały wielkość wróbla, inne mogły być wielkie niczym dzisiejsze myśliwce wojskowe. Hatzegopteryx posiadał krótką, grubą szyję, niezwykle szerokie kości i wielki pysk. Znalezione do tej pory skamieniałości wskazują, że było to na ogół potężne stworzenie i miało bardzo silne skrzydła.

Źródło: PeerJ (2017). DOI: 10.7717/peerj.2908

Najnowsze szczątki Hatzegopteryxa datowane są na około 70 milionów lat i zostały odkryte przez Marka Wittona z Portsmouth University i Darrena Naisha z University of Southampton. Na terenie, które mogło kiedyś należeć do wyspy Hateg, znaleziono również skamieniałości dinozaurów karłowatych oraz pozostałości po zwierzęciu, które posiadało długą szyję i przypominało konia.

 

Zdaniem naukowców, Hatzegopteryx był prawdopodobnie dominującym drapieżnikiem na tej wyspie i mógł żywić się mniejszymi dinozaurami. Wciąż nie ma jednak pewności, czy pterozaury są powiązane z dzisiejszymi krokodylami i starożytnymi dinozaurami i czy powinny należeć do grupy archozaurów.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika keri

Z klocków dzieci budują

Z klocków dzieci budują rozmaite struktury,a "fachowcy" udają, że można tylko jedną?

Tyranozaur był przez wiele dziesięcioleci uważany przez "fachowców" za największego drapieżnika lądowego. W końcu okazało się, ze z tymi ciupkimi łapkami z przodu mógł być jedynie padlinożercą.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj