W Rosji rozpoczęły się testy szczepionki przeciwko SARS-CoV-2

Kategorie: 

Źródło: tg

Specjaliści z Centrum Naukowego ds. Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” rozpoczęli testowanie długo oczekiwanej szczepionki przeciwko nowemu typowi koronawirusa in vivo. Oczekuje się, że lek może stać się dostępny do leczenia pacjentów do końca 2020 r.

 

Rosyjscy naukowcy z Państwowego Centrum Naukowego ds. Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludzi, która została utworzona w latach osiemdziesiątych i ma siedzibę w mieście nauki w obwodzie nowosybirskim, opracowali prototypy szczepionek przeciw wirusowi SARS-CoV-2 i przystąpili do testów.

 

Prototypy długo oczekiwanego leku oparte są na sześciu różnych platformach technologicznych i pojawiły się „w najkrótszym możliwym czasie”.

 

„Naukowcom udało się stworzyć szczepionki oparte na szeroko stosowanych rekombinowanych wektorach wirusowych grypy, odry i pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej, a także na podstawie obiecujących technologii szczepionek syntetycznych, tj. szczepionek mRNA, szczepionek peptydowych i szczepionek podjednostkowych. Do projektowania szczepionek wykorzystano nowoczesne systemy bioinformacji, a budowę i modernizację gotowych prototypów przeprowadzono z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań, w tym w dziedzinie genetyki odwrotnej ”- wyjaśnił serwis federalny.

 

Teraz próbki leku muszą zostać przetestowane in vivo - to znaczy w żywych komórkach zwierząt laboratoryjnych, w tym gryzoni i niższych naczelnych w celu zweryfikowania ich bezpieczeństwa, przetestowania skuteczności i wyboru najwyższej jakości nieszkodliwego prototypu.

 

„Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące skuteczności szczepionki, należy przetestować jej zdolność do indukowania odpowiedzi immunologicznej, która może chronić wrażliwe zwierzęta przed zakażeniem śmiertelnym wirusem. Jednocześnie badacze stają przed wieloma ważnymi pytaniami. Konieczne jest określenie najbardziej skutecznej dawki i częstotliwości podawania szczepionki, metody i schematu szczepień”- wyjaśniają pracownicy centrum naukowego Rospotrebnadzor.

 

Po testach in vivo powinny następować badania kliniczne bezpośrednio na ludziach. Jeśli chodzi o czas pojawienia się szczepionki i możliwość jej podania pacjentom zakażonym SARS-CoV-2, co powoduje chorobę Covid-19, według Rospotrebnadzor, może się to zdarzyć do końca 2020 roku, ale takie prognozy brzmią dość optymistycznie.

 

Kilka dni temu Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że naukowcy rozpoczęli testowanie nowej szczepionki koronawirusowej zaledwie 60 dni po uzyskaniu pierwszej sekwencji genetycznej wirusa. Według przedstawiciela WHO w Rosji, Melity Wujnowicz, do organizacji wpłynęło kilkadziesiąt wniosków od ekspertów z różnych krajów w celu rozpatrzenia i zatwierdzenia 40 testów diagnostycznych (w sumie opracowywanych jest 20 szczepionek).

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj