W Rosji rozpoczęła się trzecia faza badań chińskiej szczepionki przeciwko COVID-19

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej wydało zgodę na prowadzenie w Rosji trzeciej fazy badań klinicznych szczepionki adenowirusowej przeciwko COVID-19, stworzonej przez chińską firmę CanSino Biologics i już dopuszczonej do ograniczonego stosowania przez chińskie wojsko. Odpowiedni wpis został opublikowany w państwowym rejestrze badań klinicznych.

 

W Rosji planowane jest zaproszeniu 625 wolontariuszy do udziału w próbach, a dodatkowo trzecia faza odbędzie się w Chinach, Arabii Saudyjskiej, Kanadzie i szeregu innych krajów (łącznie z udziałem ponad 30 tys. osób) - poinformował przedstawiciel Petrovax Pharm, który prowadzi rosyjską część testów.

 

Wcześniej szczepionka przeciwko COVID-19, opracowana w Centrum Gamaleya, została zarejestrowana w Rosji. Podobnie jak rozwój CanSino Biologics opiera się na zastosowaniu wektora wirusowego, tj. rekombinowanego adenowirusa, którego pozbawiono zdolności do rozmnażania się, a sekwencja kodująca białko S koronawirusa została „wstawiona” do genomu. W komórkach organizmu wirus zmusza je do wytworzenia białka koronawirusa, które tworzy odpowiedź immunologiczną.

 

Szczepionka Gamaleya Center wykorzystuje dwa różne typy adenowirusów, Ad5 i Ad26, które wymagają dwóch wstrzyknięć. Szczepionka Ad5-nCov, stworzona przez CanSino Biologics, wykorzystuje tylko jeden wektor Ad5 i wymaga jednego wstrzyknięcia.

 

Chińscy programiści rozpoczęli badania kliniczne Ad5-nCov w marcu 2020 roku. W pierwszej fazie uczestniczyło 108 ochotników, w drugiej – 508. 126 z nich otrzymało placebo, a reszta szczepionkę. Zarówno pierwsza, jak i druga faza zostały przeprowadzone w Chinach. Wyniki zostały opisane w artykule https://www.thelancet.com/...IIS0140-6736(20)31605-6/fulltext opublikowanym w sierpniu w magazynie Lancet. Zgodnie z tymi danymi u większości badanych rozwinęła się wyraźna odpowiedź immunologiczna. Jeszcze przed ukazaniem się artykułu, pod koniec czerwca Centralna Komisja Wojskowa Chińskiej Republiki Ludowej wydała roczne zezwolenie na użycie szczepionki Ad5-nCov w wojsku.

 

Obecnie w Rosji rozpoczęto trzecią fazę badań. Wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie oceniające skuteczność, reaktogenność i bezpieczeństwo szczepionki Ad5-nCoV zostanie przeprowadzone z udziałem 625 dorosłych ochotników w wieku od 18 do 85 lat.

 

Rekrutacja wolontariuszy, wstępne badania lekarskie i same szczepienia odbędą się w ośmiu ośrodkach zlokalizowanych w Moskwie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu i Jarosławiu. Zezwolenie na test wygasa 31 lipca 2021 r.

 

Firma Petrovax opracowała protokół badań, organizuje kontrolę wstępną i uwolnienie leku, rekrutację i monitorowanie ochotników, diagnostykę laboratoryjną i analizę uzyskanych danych. W przyszłości firma planuje rozpocząć produkcję chińskiej szczepionki.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Jak widac z powyższego

Jak widac z powyższego artykułu i obrazka ten kaleki niewydolny i chory tzw. zachód na czele z USA nie będzie stawiał,dyktował ani ustalał żadnych reguł wielkiemu WSCHODOWI i to pod żadnym względem.Jeszcze czegoś nie widać ?

Skomentuj