W Rosji ptaki rozbijają się o budynki, a nawet atakują ludzi

Kategorie: 

Jemiołuszka Zwyczajna - źródło: dreamstime.com

W Rosji nadal trwa dziwne zachowanie ptaków z gatunku jemiołuszek. Ptaki rozbijają się o rozmaite przeszkody terenowe. Wiele martwych osobników leży pod budynkami, o które się roztrzaskały. Niektóre z nich uderzały nawet w ludzi. Coś w wyraźny sposób wpływało na zwierzęta, bo nie były w stanie utrzymac prawidłowego toru lotu. W niektórych rosyjskich miastach, na przykład w Sankt Petersburgu, zapanowała atmosfera jak z filmu Hitchcocka.

 

Dziwne zachowanie jemiołuszek (Bombycilla garrulus) zwróciło uwagę lokalnych ornitologów. Jemiołuszka to dość niewielki ptak ważący do 70 gramów i o długości ciała do 20 centymetrów. Na głowie maja wyraźny grzebień. Zwykle występują w stadach latają bardzo szybko a żywią się jagodami, pąkami drzew i krzewów. To właśnie w zwyczajach żywieniowych należy poszukiwać przyczyn aktualnych problemów jemiołuszek w Rosji.

Listopad tego roku w północno-zachodniej części kraju był ciepły i mokry, owoce jarzębiny, tak ukochanej przez jemiołuszki, fermentują bezpośrednio na drzewach. Dorosły osobnik może zjeść dziennie więcej owoców niż sam waży. Zatem nieszczęsne ptaki dosłownie wpadają w stan nietrzeźwości wbrew swojej woli. W wyniku tego nieszczęśliwego splotu okoliczności liczebność jemiołuszek drastycznie spadła, ale ornitolodzy liczą na to, że populacja tych ptaków zostanie wkrótce odbudowana.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Calma

Tylko że w Sankt Petersburgu

Tylko że w Sankt Petersburgu już od kilku lat temperatura w okresie zimowym jest znacznie wyższa i jakoś te jemiołuszki wcześniej najebane nie latały. U nas też listopad bardzo ciepły i w zeszłym roku to chyba jeszcze cieplej było i jakoś nic nie było słychać o pijanych jemiołuszkach, które również występują na naszej ziemi. Zatem stwierdzam, że teza jaką postawili rosyjscy ornitolodzy jest błędna i prawdopodobnie wysunęli ją po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu etylowego.

Guardian Angel
"Prawdziwy wróg ukryje się tam gdzie się go najmniej spodziewasz"

Strony

Skomentuj