W Rosji powstała sieć neuronowa posiadająca "ludzki" wzrok

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Neural Networks, naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk stworzyli sieć neuronową, która rejestruje obrazy w taki sam sposób, co ludzkie oczy i mózg.

 

Opracowany model daje proste i nieoczekiwane wyjaśnienie bardzo złożonego procesu poznawczego: wyszukiwania i rozpoznawania obiektów przez ludzkie narządy wzroku – mówi Jakow Kazanovich z Rosyjskiej Akademii Nauk. Według badacza, sieć neuronowa pomoże neurofizjologom zrozumieć, jak działają ludzkie oczy.

 

W ciągu ostatniej dekady setki programistów z dziesiątek firm informatycznych stworzyło niezliczone systemy wizyjne maszyn, które rozpoznają i klasyfikują różne obiekty. Technologie te mogą być stosowane do szerokiej gamy celów – na przykład do unikania przeszkód przez roboty.

 

Wiele cech ludzkiej świadomości i percepcji rzeczywistości jest nadal tajemnicą dla neurofizjologów i psychologów. W tym celu stworzono system sztucznej inteligencji, który postrzega świat obrazu w taki sam sposób, co człowiek. 

Jak twierdzą badacze, jego główną cechą jest składanie stosunkowo niezależnych od siebie struktur, które wytwarzają specyficzne fluktuacje. To niemal idealnie odzwierciedla zasadę ludzkiego postrzegania obrazu podczas poszukiwania obiektów o różnym stopniu kontrastu.

 

Opracowany model może pomóc neurofizjologom nie tylko w odnalezieniu podobnych struktur widzenia w mózgach ludzi i małp, ale także w zrozumieniu ich działania, co przybliża człowieka do tworzenia własnych, „naturalnych” systemów widzenia u maszyn.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj