W Rosji powstał system, który przypomina filmowy Skynet

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn
System Skynet, znany z filmowego "Terminatora", był świadomą superinteligencją, która miała zastosowanie militarne. Technologia jaka powstała w Rosji różni się od Skynetu tym, że jest jeszcze dość ograniczona a przede wszystkim nie stała się świadoma, przynajmniej teraz.

 

Rosyjska wersja tego systemu nosi nazwę Unicum i stworzyła ją Zjednoczona Korporacja Produkcji Instrumentów (OPK), która stanowi integralną część firmy zbrojeniowej Rostec. Specjaliści przetestowali nową technologię i wygląda na to, że jest już gotowa do działań militarnych i już wkrótce będzie wykorzystywana przez tamtejszą armię. 
"Jest to pierwszy system SI który z powodzeniem przeszedł przez testy i został już przekazany klientowi. Technologia jest przygotowywana do instalacji na zrobotyzowanych systemach, zarówno cywilnych jak i wojskowych, w tym również w bezzałogowych maszynach latających" - powiedział zastępca dyrektora OPK Sergey Skokov.

Naukowcy oraz organizacje wzywające do porzucenia prac nad autonomicznymi systemami zbrojeniowymi mają teraz poważne powody do obaw. Jak twierdzą twórcy, Unicum pozwala bezzałogowym maszynom - lądowym, powietrznym oraz nawodnym - podejmować decyzje i wykonywać zadania bez interwencji człowieka. Komunikacja na linii człowiek-robot została więc ograniczona do całkowitego minimum.

 

Jakby tego było mało, uzbrojone w broń bezzałogowce mogą działać samodzielnie lub w większych grupach. Sztuczna inteligencja Unicum umożliwia komunikację między robotami, przydziela im odpowiednie role - jeden z nich może pełnić funkcję dowódcy. SI przypisuje misję bojową każdej indywidualnej maszynie.

 

Rosyjska wersja Skynetu potrafi także zlokalizować cele, wybrać najlepszą pozycję na polu walki i wyeliminować wroga. Człowiek musi tylko zezwolić maszynie na dokonanie ostrzału i tu kończy się jego rola. Co ciekawe, w przypadku gdy jedna z maszyn bojowych zostanie uszkodzona, Unicum może samodzielnie dokonać odpowiednich zmian. Robot który doznał pewnej awarii wycofa się a na jego miejsce pojawi się drugi.

 

Podobnie jak w przypadku izraelskich, amerykańskich czy chińskich systemów tego typu, człowiek zawsze musi podjąć tę najważniejszą decyzję, tj. kogo roboty mogą zabić. Z czasem prawdopodobnie i ta granica zostanie przekroczona. Wielu naukowców i ekspertów od robotyki, w tym fizyk teoretyk Stephen Hawking oraz Elon Musk ostrzegają, że w pełni autonomiczne maszyny, zdolne do podejmowania samodzielnych decyzji i prowadzenia ostrzału bez ingerencji człowieka stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla całej ludzkości - tak właśnie było w przypadku filmowego Skynetu.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/rosja-opracowala-system-przypominajacy-skynet

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Waldorfus

Mamona Rotszylda i mądrości

Mamona Rotszylda i mądrości Zygmunta Freuda

droga Medium...

Ja pamiętam spoconego Janusza Zagórskiego w NTV, który przerwał wykład o Smoleńsku w najciekawszym miejscu, gdy prelegent pokazywał pliki komputerowe z zapisu czarnej skrzynki.
napisała Medium w: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/fluor-niczym-neurotoksyna-powoduje-choroby-psychiczne-obniza-iloraz-inteligencji#comment-283116

A ja, coraz częściej widuję u niego kołczów, psychologów... A wszyscy pod kamuflażem duchowości.

Kiedyś oni – https://www.youtube.com/watch?v=DvO1op3nefE
– którzy powoływali się na matrycę energetyczną dr Richarda Bartletta, związaną – zresztą – w swoim założeniu, z polem kwantowym, teraz wymyślili sobie jakieś NCK – Niezwykły Kołczing Kwantowy (Coaching – czytaj – kołczing). Już w samej nazwie zawarte jest kłamstwo – „Niezwykły”: aż cuchnie reklamą z daleka... fu!

Tu – https://www.youtube.com/watch?v=kAoS2tkjNUI – o 6:00 nim odtwarzania, Janusz Zagórski z bielmem na oczach, chwali się „telefonem z dużego telewizora” – jak się wyraził – z „Panoramy TVP2” – jak wielce mejstrim zmądrzał i nawraca się na UFO: żenujące...

Ludziom też grozi że mogą pozamieniać się w roboty... – kiedyś podobnie pisał o tym śp. prof. Antoni Kępiński w „Rytmie życia”  – zresztą, traktujący z pogardą freudowską psychologię: „(...) Należy przypuszczać, że w trosce o dobro ludzkości, gdyż zawsze znajdą się tacy, którzy chcą innych ulepszać, pewne grupy ludzi będą starały się sterować sztucznie procesami psychicznymi innych ludzi. Zamiast by ci spokojnie wywoływali u siebie za pomocą pigułek czy elektrycznych impulsów różnego rodzaju przyjemne uczucia, będą oni wywoływać u podległych ludzi bardziej użyteczne stany psychiczne, np. zapału do pracy, odwagi, poświęcenia, a w razie wojny zapału do mordowania(...)”

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika abc

Zróbmy automatycznego

Zróbmy automatycznego samouczącego się chirurga - eeetam, drogie, nie uda się, nic nie zastąpi człowieka.

Zróbmy inteligentny ciągnik który rolnikowi pole zaora i przy okazji nie rozjedzie za dużo sąsiadów - eeetam, ale po co, za drogie, nie uda się, nic nie zastąpi rolnika.

Zróbmy inteligentne roboty mogące zastąpic ludzi przy najnieprzyjemniejszych pracach - eetam, za drogie, nie uda się.

Zróbmy coś co samo będzie jeździło i zgrubnie wskazane osoby (także nas samych)  będzie dziurawiło, rozrywało i przypiekało w huku,  dymie i błyskach - Ooo!! Chłopie! - super pomysł! Jakie to fajne i dostojne!

Dlatego mam szczerą nadzieję, że ludzkość nie dotrwa momentu kiedy będzie się mogła oderwać od Ziemi dalej niż orbita księżyca.

Portret użytkownika achiles

Czemu autor, nie pisze, że

Czemu autor, nie pisze, że ten system i wszystkie maszyny, pod niego podpiete, są wyposażone w trzy niezależne od tego systemu zabezpieczenia łacznie z ostatnim i ostatecznym " samodestrukcji " kierowanej, tylko przez CZŁOWIEKA .

Portret użytkownika nnn

ostrzegają, że w pełni

ostrzegają, że w pełni autonomiczne maszyny, zdolne do podejmowania samodzielnych decyzji i prowadzenia ostrzału bez ingerencji człowieka stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla całej ludzkości - tak właśnie było w przypadku filmowego Skynetu. niech i tak się stanie. Skoro CZŁOWIEK CZŁOWIEKA MA "GDZIEŚ!" TO "MOŻE!" MASZYNA CZŁOWIEKOWI POMOŻE.

Portret użytkownika xx

Do inteligencji tym wszystkim

Do inteligencji tym wszystkim ludzkim wypierdkom dużo jeszcze brakuje.
Zanim zacznie się używać określenia "sztuczna inteligencja" należy sobie zadać pytanie: "co to jest inteligencja?", "co to jest świadomość?". Po uzyskaniu poprawnej odpowiedzi można zacząć dyskutować na temat sztucznej inteligencji.
Natomiast to co prezentują te żałosne roboty to tylko zaawansowany program, który obejmuje całe spektrum działań w różnych warunkach. Program, który potrafi zrobić tylko tyle ile przewidział programista. I ten program nic więcej nie potrafi zrobić. Ten program można oszukać, można oszukiwać na okrągło w taki sam sposób jak udało się za pierwszym razem. I będzie to możliwe tak długo, aż programista wprowadzi poprawki i dokona aktualizacji systemu.
A to oznacza tylko jedno: to nie jest inteligencja.

Portret użytkownika abc

"...można oszukiwać na

"...można oszukiwać na okrągło w taki sam sposób jak udało się za pierwszym razem. I będzie to możliwe tak długo, aż programista wprowadzi poprawki i dokona aktualizacji systemu."     
Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz. Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że algorytmy mające co najmniej potencjalne mozliwość autokorekty (nie wspominając o samodzielnej nauce) to powstały wcześniej niż wymyślono tranzystor.

Portret użytkownika xx

Oj, żeby było tak różowo jak

Oj, żeby było tak różowo jak to opisujesz. To linie produkcyjne w fabrykach już dawno by się same programowały. I nie byłoby potrzeby stosować biorobotów (czyt. niewykwalifikowanej siły roboczej) przy produkcji. Wiem coś o tym, bo na codzień się tworzeniem systemów automatyki. Ale niestety, a może stety, bo dzięki temu mam jeszcze pracę.

Portret użytkownika abc

To, że coś nie jest wdrażane

To, że coś nie jest wdrażane w ogólnie pojętym przemyśle to nie jest wyznacznikiem tego czy coś jest możliwe czy nie. Prosty przykład z życia: kamera z banalnym oprogramowaniem do rozpoznawania 5 typów obrazu do kontroli na taśmie - droższa niż zatrudnienie 3 dodatkowych osób na trzy zmiany. Wszyscy się tak przyzwyczaili, że od lat nikt nawet nie pomyślał o zmianie (bo redukcje etatów, zatrzymanie linii itd itp). Tu chodzi o kasę a przede wszystkim o przyzwyczajenia i od lat utarte ścieżki a nie o realne możliwości.

Portret użytkownika abc

Taa, Kałasznikowa codziennie

Taa, Kałasznikowa codziennie rozstrzeliwali z jego karabinu, szefowie firm zbrojeniowych codziennie całymi tysiącami giną od sprzętu który wymyślają, każdy pracownik i projektant fabryki zbrojeniowej umiera albo ulega wypadkowi najdalej po miesiącu itd. itp.
Dodatkowo - kolega Salomon ewidentnie nie miał wiele wspólnego z pracą fizyczną, skoro zastosował analogię do kopania rowów czy toczenia kamieni. Cokolwiek mówić o takich pracach to jednak nie przypominają filmów z Benny Hillem.
Innymi słowy: co za sens w bezmyślnym  przytaczaniu tak bezsensownych stwierdzeń?

Skomentuj