W Rosji pojawiły się pająki spokrewnione z czarnymi wdowami

Kategorie: 

Źródło: twitter

W regionie Rostowa jeden z mieszkańców znalazł w domu nietypowego czarnego pająka. Mężczyzna złapał go i zawiózł lokalnym urzędnikom. Oni zwrócili się z tym do lokalnych naukowców. Okazało się, że pająk to Karakurt, gatunek spokrewniony z "czarną wdową". Jego ukąszenie może być w skrajnych wypadkach śmiertelne dla ludzi.

 

Karakurty, Latrodectus trеdeсimguttаtus, zwykle spotykane są w Azji, Turcji i na południu Europy. Ich obszar występowania podlega jednak stałemu zwiększeniu. Praktycznie co roku na południowym wschodzie Ukrainy i na południowym zachodzie Rosji dochodzi do obserwacji siedlisk tych niebezpiecznych pająków. Regularnie dochodzi do ukąszeń a pajęczaki te są obserwowane na nowych terenach.

 

Jak wspomniano karakurty są spokrewnione z osławionymi czarnymi wdowami i dlatego często są z nimi mylone. Można je łatwo rozpoznać po tym, że na stronie brzusznej mają czerwoną plamkę a na grzbiecie od 8 do 13 białych kropek. Dlatego bywa nazywany karakurtem trzynastokropkiem.

Karakurty są na tyle groźne, że potrafią swym jadem powalić nawet duże zwierzęta jak krowy czy konie. Pająki te lubią, gdy jest ciepło i sucho. Bywa, że przy dobrej pogodzie mogą się rozmnożyć do tego stopnia, że na polach jest do 5 osobników na metr kwadratowy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Luuki

okolo 8 lat temu bylem z

okolo 8 lat temu bylem z kolegami w szwecji, zbieralismy jagody. W okolicach falun. Spalismy pod namiotami. Po kilku tygodniach wrocilismy do poslki, i kiedy rozpakowywalem plecak to z niego wyskoczyl wlasnie taki pajak z pomaranczowymi plamkami. gdzies sie zawieruszyl w piwnicy. Mam nadzieje ze niewyszedl i sie nie rozmnozyl!

Portret użytkownika kp

Mam w domu takiego.Tylko nie

Mam w domu takiego.Tylko nie ma kropek,cala reszta sie zgadza.Aha,moj jeszcze nie wiadomo skad nauczyl sie szczekac.I regularnie chce kasac sasiadow.Widocznie to gatunek spokrewniony z psem.Udam sie dzis do lokalnych wladz,ciekawe jakich naukowcow mi poleca?

Skomentuj