W Rosji odbyły się testy działa elektromagnetycznego railgun

Kategorie: 

Źródło: Scientificrussia.ru

Tylko nieliczne państwa na świecie pracują nad elektromagnetycznym działem szynowym, tzw. railgun. Stany Zjednoczone chcą umieścić tę potężną broń na niszczycielu USS Zumwalt. Obecnie niewiele wiadomo o planach Chińczyków, natomiast Rosja przeprowadziła właśnie udany test swojego własnego działa.

 

Podczas niedawnego eksperymentu, zespół badawczy z Instytutu Wysokich Temperatur w mieście Szatura zdołał wystrzelić plastikowy pocisk o masie 15 gramów z prędkością 3 km/s. Jest to wystarczająca prędkość aby przebić dowolny pancerz. Pocisk ten przebił się przez aluminiową płytę o grubości kilku centymetrów.

Railgun to działo, które składa się z dwóch podłączonych do prądu szyn. Między nimi znajduje się pocisk a całość musi przewodzić prąd elektryczny. W momencie włączenia zasilania, powstaje silne pole magnetyczne, które wypycha pocisk z ogromną siłą.

 

Rosyjskie działo szynowe powstaje z myślą o tamtejszej armii, lecz technologia posiada wiele zastosowań. Broń może posłużyć również w celach pokojowych i pozwoli np. wystrzelić ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczą. Nie powinniśmy mieć jednak wątpliwości co do tego, że railgun w pierwszej kolejności zostanie wykorzystane militarnie.

 

Prace w Stanach Zjednoczonych są na znacznie wyższym poziomie. Amerykanie przygotowują się do testów na morzu, podczas których wystrzelony zostanie pocisk o masie aż 20 kilogramów. Działo szynowe wymaga ogromnej ilości energii, lecz pojedynczy strzał pochłania obecnie około 25 tysięcy dolarów, czyli wielokrotnie mniej niż w przypadku pocisku rakietowego. Railgun może mieć zastosowanie nie tylko w ataku, ale także w obronie.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

" zdołał wystrzelić

" zdołał wystrzelić plastikowy pocisk o masie 15 gramów z prędkością 3 km/s. Jest to wystarczająca prędkość aby przebić dowolny pancerz. Pocisk ten przebił się przez aluminiową płytę o grubości kilku centymetrów. "

 

-- ciekawe co na tę bajkę powiedziałaby pani TARCIE bo ta predkość jakoś tak blisko tych od metorytów a te w DUŻO RZADSZEJ atmosferze jakoś szybko giną.....

wcześniej robiąc się PLASTYCZNYMI KULAMI OGNIA.

 

Portret użytkownika Anioł Prawdy

bzdura - jedna bomba emp

bzdura - jedna bomba emp (electro magnetic pulse) i cała ta gówniana elektronika idzie w bezużyteczny złom... (i nie pomagają klatki faradaja na takie silne impulsy bo przenika wszystko - samochód też jest jedną wielką klatką faradaja a jednak szlak go trafia).

Skomentuj