W Rosji nauczono się tworzyć ceramikę ze ścieków

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcom udało się wykorzystać oczyszczalnie ścieków do produkcji wyrobów ceramicznych. Nowoczesna gospodarka wodna w mieście wykorzystuje odczynniki chemiczne, tj. koagulanty, do uzdatniania wody naturalnej, które łączą cząsteczki zanieczyszczeń w większą masę.

 

Eksperci zauważają, że w procesie tym powstają osady o dużej zawartości wody. Ilość opadów sięga nawet 5% produktywności stacji.

 

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Południowego Uralu  wykorzystali ścieki z oczyszczalni ścieków do uzyskania wyrobów ceramicznych. Osad poddano zamrożeniu - rozmrożeniu, a następnie wysuszeniu.

 

Osad sztucznie zamrażamy w zamrażarce, na skalę przemysłową proces ten odbywa się w specjalnych urządzeniach, tzw. wytwornicach lodu. Podczas zamrażania woda krystalizuje, równocześnie z tym procesem osad ulega zagęszczeniu, a po rozmrożeniu łatwo oddziela się w postaci wolnej cieczy – tłumaczy Marina Belkanova, kandydatka nauk chemicznych, profesor nadzwyczajny Katedry Urbanistyki , Sieci i Systemy Inżynieryjne (Uniwersytet Południowego Uralu).

 

Specjaliści przetestowali obliczenia w warunkach rzeczywistych. Eksperyment wykazał, że wykorzystanie ścieków może skrócić czas schnięcia, zmniejszyć liczbę odrzutów w produkcji i gęstość bloczków.

 

Naukowcy zauważyli również, że uzyskane dane dotyczące poprawy właściwości ceramiki zostały następnie przetestowane w laboratorium zakładu w Czelabińsku, który specjalizuje się w produkcji pustaków i cegieł ceramicznych. Wyniki obu eksperymentów były takie same.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj