W rejonie silnego trzęsienia ziemi na granicy Iranu i Iraku, poziom gruntu wzrósł aż o 90 centymetrów

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W miejscu, gdzie niedawno wystąpiło silne trzęsienie ziemi o sile 7,3 z epicentrum na granicy Iranu i Iraku, doszło do bezprecedensowego wzrostu poziomu ziemi. W wielu miejscach grunt wzniósł się o 40 cm a w niektorych aż o 90 centymetrów!

 

Takie zaskakujące informacje opublikowali japońscy sejsmolodzy, którzy sformułowali je na podstawie posiadanych danych satelitarnych. Wskazano na to, że wypiętrzeniu uległ rozległy obszar. Jednocześnie stwierdzono, że równie duża cześc, znajdująca się w pobliżu epicentrum ziemi nie tyle nie wzrosła, co opadła i to aż o 30 centymetrów!

Trzęsienie ziemi. które za to odpowiada miało miejsce 12 listopada. W jego wyniku zginęło ponad 600 osób, a ponad 7000 zostało rannych. Na skutek zjawiska sejsmicznego, zniszczeniu uległy tysiące budynków, a setki tysięcy zostało uszkodzonych.

 

Odkształcenia powierzchni ziemi na skutek zjawisk sejsmicznych są raczej czymś typowym. PO wielkim trzęsienu ziemi w Japonii w marcu 2011 roku w niektórych miejscach ziemia opadła tak bardzo, że niektóre nadmorskie miejscowości zaczęły tonąc na skutek przypływów oceanicznych. W porównanu do tych przypadków, opadnięcie terenu w jednym miejscu i jego wzrost w drugim, nie wydaje się wielkim problemem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj