W przyszłym roku, Dubaj zacznie korzystać z robotów policyjnych

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Roboty wojskowe stosowane są od lat 80. XX wieku. Jako ciekawostkę warto podać, że Iran był faktycznie pierwszym państwem na świecie, które wykorzystało drony bojowe na polu walki. Był to bezzałogowiec Mohajer-1, którego, według niektórych doniesień, wyposażono w granatniki przeciwpancerne RPG-7. Teraz nastała nowa moda, polegająca na budowaniu robotów policyjnych.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zasłynąć jako najbardziej zaawansowane technologicznie państwo na Ziemi. Dlatego sporo inwestują w architekturę, druk 3D, motoryzację, robotykę i sztuczną inteligencję. Jednym z ciekawszych projektów, które wciąż dopiero raczkuje, jest wykorzystanie maszyn w policji.

Podczas niedawnej wystawy GITEX (Gulf Information Technology Exhibition), Dubaj zaprezentował najnowszy prototyp tzw. robocopa - policyjnego humanoida. Jego umiejętności ograniczają się do identyfikowania twarzy. Maszyna posiada ekran dotykowy, na którym ludzie będą mogli zgłosić przestępstwo lub zapłacić karę za niektóre wykroczenia, np. za nieprawidłowe przejście przez jezdnię. Jednak na dzień dzisiejszy, robot z całą pewnością nie nadaje się do typowych pościgów za złodziejami.

Ujawniono również drugiego "robocopa", wyposażonego w szereg kamer, dzięki którym identyfikuje ludzi i obiekty a gdy zauważy coś podejrzanego, natychmiast podniesie alarm. Maszyna posiada także wykrywacz dymu i gdy tylko zauważy pożar, powiadomi odpowiednie organy. Urządzenie posiada baterię, która pozwala nawet na 8-godzinną pracę a gdy zajdzie taka potrzeba, robot automatycznie powróci na posterunek i podłączy się do gniazdka.

Źródło: gulfbusiness.com

Policja w Zjednoczonych Emiratach Arabskich korzysta wyłącznie z najnowszych technologii i superszybkich samochodów. Od 2014 roku, funkcjonariusze policji posiadają do swojej dyspozycji samochody sportowe BMW i8, które rozpędzają się do setki w 4,2 sekundy i osiagają prędkość maksymalną 250 km/h.

Źródło: Dubai Police/Facebook

Tamtejsza policja korzysta również z mniejszych gadżetów. Jednym z nich są popularne okulary Google Glass. Dzięki nim, identyfikacja kierowców jest znacznie łatwiejsza i odbywa się poprzez analizę tablic rejestracyjnych. 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika antyIslam

Nasłać na takiego kena

Nasłać na takiego kena robocopa bandę kiboli w koiniarkach. Niech sobie identyfikuje i pobiera opłaty. Nie kocham policji, a szczególnie jak to by były roboty. Poza tym autorytet takiego skurwysyństwa opierałby się tylko na przemocy.

Portret użytkownika Bary

ZEA kraj rzadzony przez

ZEA kraj rzadzony przez hipokryzje o nie bywalej skali, saudowie przy nich to naprawdę nie tacy źli. Azjatycki wielki Babilon miasto o największym wyścigu szczurów na świecie. Pseudo muzułmanie wciagajacy koks wraz dziwkami. Wierne psy usraela. Całą gospodarką oparta na wyzysku ludzi z biednych krajów przez tzw khefil. Szejkowie okradajacy swój własny naród plawiacych się w luksusach i wyglaszajacych przemówienia jak tu zwalczyć głód masakra szkoda dalej pisać

Portret użytkownika SN69

Co ty pieprzysz człowieku,

Co ty pieprzysz człowieku, szejkowie okradający swój własny naród ? W dubaju obywatel udający się do urzędu państwowego np. w sprawie o miewypłacone wynagrodzenie, zanim opuści biuro sprawa jest załatwiona. Hindusi pracujący na budowach chociaż zarabiający niewiele jak na warunki europejskie, w porównaniu z warunkami w jakich żyli u siebie, to mają tam tam swój zachód. To jak bogaci szejkowie z emiratów dbają o swoich, może być tylko niedoścignionym ideałem dla polski. Mogę podać jeszcze więcej przykładów z pierwszej ręki od znajomych z niemiec i polski, którzy byli lub są altualnie na kontraktach w tamtych krajach. Zanim wybazgrasz jakieś kolejne bzdury... wytrzeźwiej.

Skomentuj