W przyszłym roku, chiński statek kosmiczny Tiangong 1 spadnie na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna

Od kilku miesięcy podejrzewano, że Chiny mogły utracić kontrolę nad swoją stacją orbitalną Tiangong 1. Dopiero w zeszłym tygodniu, jeden z urzędników programu kosmicznego powiadomił o nieuchronnej deorbitacji statku kosmicznego.

 

Tiangong 1 to pierwsza chińska stacja orbitalna, którą wystrzelono na orbitę okołoziemską w 2011 roku. W marcu bieżącego roku, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna powiadomiła o zakończeniu transmisji danych z laboratorium. 15 września wyniesiono na orbitę drugą stację, Tiangong 2.

 

Podczas niedawnej konferencji prasowej przyznano, że Tiangong 1 spadnie na Ziemię, lecz nie wiadomo jeszcze kiedy i gdzie nastąpi upadek. Chiny będą stale monitorować ruchy swojego kosmicznego laboratorium i poinformują jeszcze, gdy obiekt będzie stanowił zagrożenie.

Tiangong 1 posiada masę ponad 8 ton. Chińczycy przewidują, że orbiter może spaść na Ziemię w drugiej połowie 2017 roku a większość maszyny spłonie w atmosferze. Pozostałości mogą upaść w dowolne miejsce na powierzchni naszej planety, dlatego ustalenie dokładnej trajektorii lotu jest bardzo ważne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduSkomentuj