W przyszłości samoloty pasażerskie mogą latać w kluczach, aby zaoszczędzić paliwo

Kategorie: 

Źródło: Airbus

Specjaliści z koncernu lotniczego Airbus badają „nową” koncepcję, która pozwoli zaoszczędzić znaczne ilości paliwa w samolotach pasażerskich. Chodzi o wykonywanie lotów w kluczu, który jest charakterystyczny dla migrujących ptaków.

 

Formacja w kształcie litery „V” oczywiście nie jest czymś nowym, lecz firma Airbus dopiero teraz na poważnie rozważa wprowadzenie tej koncepcji do lotów pasażerskich. Z badań naukowych wiemy, że migrujące ptaki, lecące w kluczu, wykorzystują zmiany w przepływie powietrza, występujące za każdym z ptaków. W ten sposób zwiększają swoją wydajność aerodynamiczną. Innymi słowy, formacja „V” ułatwia latanie i zmniejsza zużycie energii.

Koncern Airbus od pewnego czasu testuje tę koncepcję. W marcu 2020 roku odbyły się próby w powietrzu z udziałem dwóch szerokokadłubowych samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu Airbus A350. Dalsze prace nad projektem zostaną rozszerzone na rok 2021 i odbędą się we współpracy z liniami lotniczymi Frenchbee i Scandinavian Airlines, a także z dostawcami usług kontroli ruchu lotniczego i nawigacji lotniczej z Wielkiej Brytanii, Francji i Europy.

 

Docelowo, Airbus chce wykonać lot demonstracyjny z udziałem dwóch dużych samolotów komercyjnych. Nie będzie to łatwy wyczyn – obie maszyny będą musiały zachować odpowiednio niewielką odległość. Ponadto, drugi samolot będzie musiał znaleźć się w idealnej pozycji względem pierwszego, aby uniknąć turbulencji i wykorzystać wir powietrza dla oszczędzania paliwa. Podczas tych testów, koncern będzie mógł określić, czy formacja „V” faktycznie będzie korzystna dla samolotów. Szacuje się, że taki lot w kluczu pozwoliłby zaoszczędzić 5-10% paliwa.

Wprowadzenie powyższej koncepcji do rzeczywistości będzie poważnym wyzwaniem. Samoloty pasażerskie musiałyby korzystać z systemów automatycznego lotu, aby stale utrzymywać właściwą pozycję względem innych maszyn, natomiast dostawcy usług ruchu lotniczego i rządowe agencje lotnicze musiałyby koniecznie zmienić przepisy, aby zezwolić na takie loty.

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dobra rada

Nie wzięli tylko pod uwagę,

Nie wzięli tylko pod uwagę, że ptaki machają skrzydłami powodując powstawanie fali to wznoszącej, to opadającej za lecącym ptakiem. Następny ptak ustawia się w takiej pozycji, żeby być odpowiednio w obszarze fali wznoszącej.

Jak się im uda zrobić samoloty, które będą machały skrzydłami, to może się to udać.

Portret użytkownika baca

no i to jest słuszna

no i to jest słuszna koncepcja... na miarę naszych możliwości...
teraz marszałek Kuchciński bedzie mógł latać do burdeli w kluczu razem z kolesiami... raz dziewczynka raz chłopaczek żeby życie miało smaczek...

 

Skomentuj