W przyszłości możemy stracić pracę na rzecz robotów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Roboty mogą być idealnymi pracownikami fizycznymi, którzy z powodzeniem zastąpią ludzi na różnych stanowiskach. Naukowcy ostrzegają, że nie tylko w Stanach Zjednczonych ale również w Wielkiej Brytanii część ludzi może stracić swoją pracę.

 

Jak wynika z raportu, przygotowanego przez uczonych z University of Oxford's Department of Engineering and Science, w przeciągu 20 lat nawet 35% mieszkańców tego kraju może stracić swoją posadę na rzecz przyszłej robotyzacji. Mowa jest oczywiście o pracownikach fizycznych.

 

Specjaliści przewidują iż najbardziej zagrożene będą osoby, które zarabiają mało i posiadają niskie kwalifikacje. Ci którzy będą zarabiać mniej niż 30 tysięcy funtów rocznie będą nawet pięć razy bardziej narażeni na utratę swojej pracy, niż osoby które zarabiają ponad 100 tysięcu funtów.

 

Największe zmiany przewiduje się w samej stolicy Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich stanowisk, na których mogą znaleźć się roboty, 30% z nich znajduje się w Londynie, więc mieszkańcy tego miasta są najbardziej zagrożeni.

 

Niektórzy uspokajają, że wraz z pojawieniem się robotów, ludzie otrzymają nowe możliwości do zarobku i pojawią się nowe miejsca pracy. Ludzie nie będą już musieli wykonywać typowych prac fizycznych a będą mogli skupić się bardziej na rozwoju swoich umiejętności i podjąć się wyzwań, które wymagają np. kreatywności.

 

 

Źródło: http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-11/10/third-of-uk-jobs-at-risk-from-robots

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Takitam

To nie jest nowy problem. U

To nie jest nowy problem. U nas jeszcze za głębokiej komuny były prowadzone modernizacje zakładów pracy. W latach siedemdziesiątych do dziewięćdziesiątych pracowałem w dużym zakładzie przemysłowym produkującym kable i przewody elektryczne. W początkowym okresie zakład zatrudniał ok. 3,5 tys. pracowników z czego 1200 ludzi pracowało na tak zwanej bezpośredniej produkcji. W latach 90-tych pracowało już ok. 1500 osób a na produkcji  tylko ok. 300 osób. Ok. 1200 osób pracowało na wydziałach utrzymania ruchu ( mechanicy, elektrycy, hydraulicy oraz rozdzielnie, narzędziownie, transport, wartownicy i energetyka no i oczywiście najwięcej z tego rozbuchana administracja). W tym czasie ilość produkowanych wyrobów wzrosła trzykrotnie. Po prostu zastąpiono stare maszyny nowymi wydajniejszymi. Na starej maszynie pracowały 3 osoby a na nowych jeden operator obsługiwał dwa agregaty z których każdy robił 400% tego co stara maszyna. Wtedy w zakładzie były już masowe zwolnienia. Przy dzisiejszym postępie technicznym człowiek staje się zbyteczny. Pracownicy mają wymagania socjalne, pretensje o niskie zarobki i złe warunki pracy. A maszyna nie narzeka, nie strajkuje, nie woła o zapłatę, nie choruje - same plusy dla właścicieli zakładów.

Portret użytkownika Sofo11

sterowane     A

sterowane

 

 

Amazon kupil kiva system, od 2015 r 10tys robotow bedzie pracowac w usa w amazonie, nie beda to roboty typu terminator ale rozwiazania dla biznesu, mozna sobie zobaczyc na stronie kiva jak to wyglada
a federal reserve magazyny ma juz bez ludzi,wozki widlowe bez ludzi;-(

 

 

 

So 1:14 BT "Bliski jest wielki dzień Pański, bliski i rychły on bardzo; głos dnia Pańskiego okrutny; wtedy z rozpaczy zakrzyknie i mocarz." 

Portret użytkownika charis

robotyzacją, automatyzację,

robotyzacją, automatyzację, ogólnie postęp technologiczny można wykorzystać na dwa sposoby :
 
1) kreować bezrobocie, przy czym można kreuje się z jednej strony ludzi zapracowanych a drugich bezrobotnych - ten system jest teraz
 
2) można wykorzystać je, sprawiając, że ludzie nie muszą pracować np 168 godzin w miesiącu, ale odpowiednie wykorzystanie technologii i odpowiedni rozdział między ludzi, sprawia, że ludzie pracują np 60 godzien w miesiącu, a nie ma bezrobocia - ale to wprowadzi antychryst lub marionetki go poprzedzające : http://forum-chrzescijan.pl/index.php/forum/nwo/2052-teoria-nwo-grozna-polprawda
 
,

Portret użytkownika xes23

Ta? a z jakiej racji?? skoro

Ta? a z jakiej racji?? skoro pracodawca zarobi na tej pracy tyle samo? Czy to że obecnie mogę zrobić to samo w 2,5h co wcześniej zajmowało 8 oznacza że mam robić 3razy tyle za tą samą kasę?
To właśnie takie posrane myślenie i pazerność obecnych wolnorynkowych ekonomistów sprawia że lawinowo wzrasta bezrobocie a postęp techniczny zamiast ułatwiać ludziom życie, utrudnia.

Portret użytkownika Ja

Pamiętam jak opowiano bajki,

Pamiętam jak opowiano bajki, że automatyzacja i robotyka UŁATWI nam pracę, że będziemy dzięki temu więcej zarabiać bo maszyny POMOGĄ nam w tej pracy zwiększając wydajność a tym samym skrócą czas pracy ;] Czysta UTOPIA.
 
P.S. artykuł przedstawia prawdziwe oblicze automatyzacji i robotyzacji ;]
 
W końcu tak ten świat jest skonstruowany, to piekło na ziemi gdzie lądują już tu tylko najgorsze ;] szumowiny, ale jest szansa aby odkupić się i wyrwać się z tąd raz na zawsze, wystarczy żyć w sposób właściwy, pomagać bezinteresownie "Buhaha w erze mamony widzę jak to jest możliwe ;]" i swoja pozytywną postawą dawać przykład innym ;]

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Strony

Skomentuj