W przyszłości ludzie będą mogli przekształcać się w cyborgi

Kategorie: 

Źródło: Flickr/amy leonard/CC BY-ND 2.0
Przewiduje się że człowiek przejdzie w niedalekiej przyszłości przez kolejną zmianę ewolucyjną. Robotyzacja oraz nowe technologie mają sprawić, że człowiek prawdopodobnie w ciągu dekad zacznie przypominać cyborga którego życie będzie podtrzymywane sztucznie.

 

Dzisiejsza technologia pozwala nam dokonać coś, co kiedyś wydawało się niemożliwe. Jeśli stracimy ręce, możemy zastąpić je protezami zapewniającymi zmysł dotyku, wyposażone w inteligentną skórę która pozwoli nam poczuć np. temperaturę danego obiektu. W przyszłości mają również powstać zaawansowane protezy przywracające wzrok i słuch. Dzięki specjalnym implantom uda się nawet przywrócić pamięć, lecz to wciąż jeszcze nie wszystko.

 

Opracowanie sztucznych organów może uratować życie niejednemu człowiekowi. Zresztą w pewnym momencie prawdopodobnie wszystko będzie można zastąpić odpowiednim urządzeniem - wszystko za wyjątkiem mózgu. Tylko nieliczni naukowcy zapowiadali, że jeśli będzie taka możliwość to, w ramach eksperymentu, będą chcieli umieścić swój mózg do maszyny. W ten sposób być może osiągną nawet nieśmiertelność, lecz wyrażenie zgody na taką transformację jest oznaką niezwykłej odwagi, albo szaleństwa.

Uczeni z Instytutu Badań i Biologii Antropologicznej na Uniwersytecie Adelaide postanowili przeanalizować jaki był i jaki jest dzisiejszy rozwój gatunku ludzkiego aby przewidzieć co czeka nas w przyszłości. Według profesora Macieja Henneberga i dr Aurthura Saniotisa, wszystko wskazuje na to iż czeka nas cyborgizacja - innymi słowy: dojdzie do połączenia naszego biologicznego materiału z technologią.

 

Badacze twierdzą że ludzie będą mogli korzystać z nowych protez, implantów oraz nanotechnologii a pewnego dnia nasze mózgi będziemy mogli podłączyć bezpośrednio do komputerów. Warto w tym momencie przypomnieć wypowiedź Raya Kurzweila, dyrektora ds. inżynierii w korporacji Google oraz zwolennika transhumanizmu - według niego, człowiek podłączony do internetu będzie mógł posiąść praktycznie nieograniczony zasób wiedzy.

Naukowcy z Uniwersytety Adelaide porównali zresztą ciało ludzkie do maszyny która po prostu może wymagać nowych części. Zainteresowanie technologią może doprowadzić do tego, że ludzie przekształcą się w cyborgi. Stwierdzono że "pojawienie się interfejsów mózg-maszyna może zmusić ludzi do przedefiniowania gdzie leży nasze człowieczeństwo; będzie to prowadzić do zatarcia granicy między człowiekiem a maszyną".

 

Z pewnością nie wszyscy są zadowoleni z nadchodzącej przemiany, która wydaje się nieunikniona. Dobrą wiadomością dla przeciwników cyborgizacji może być to, że "ewolucja" nie będzie dotyczyć wszystkich ludzi. Jak powiedział w zeszłym roku profesor Yuval Noah Harari z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, tylko najbogatsi będą mogli sobie pozwolić na najnowsze technologie, podłączenie mózgu do komputera i internetu oraz długowieczność, czy też nieśmiertelność. Można więc śmiało powiedzieć, że powstanie cyborgów będzie równoznaczne z pojawieniem się nowej rasy nadludzi, co wydaje się bardzo niebezpieczną perspektywą zwłaszcza dla przyszłych "podludzi".

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika lol

Ta "ewolucja" dotyczy

Ta "ewolucja" dotyczy bogatych? czy wszystkich?

I czy łone moga mieć małe? i będą potrafiły żyć bez prądu bo jak nie to jest uschnięta gałąź ewolucji.

Ewolucja to będzie jak stanę się energią i niczego nie będę potrzebował.

Portret użytkownika oort

"Przewiduje się że człowiek

"Przewiduje się że człowiek przejdzie w niedalekiej przyszłości przez kolejną zmianę ewolucyjną..."
Pytania do "autora" tych słów:
- ile udokumentowanych zmian ewolucyjnych "przeszedł" człowiek (podpowiedź można znaleźć w tekście największego hitu zespołu Lady Pank. Aby ułatwić zadanie dodam iż refren zawiera O!O!O!O!)
- czy wszczepianie implantów, przekaźników, siłowników, sztucznych kończyn, pamięci itp. to ewolucja? Jeżeli tak to jestem pewien iż dzieci urodzone ze związku takich dwóch osobników, które "przeszły" ewolucję będą posiadały fizyczne cechy swoich rodziców (implanty, przekaźniki, kości pamięci, sztucznych kończyn, dodatkową pamięć, itp.).
- jeżeli nie dziedziczy się cech rodziców to gdzie się podziała ewolucja między poczęciem a porodem?

Panie Janie Moll'u, proszę nie używać "implantu" podczas (prze)pisania tego typu artykułów, ale daru jaki podarował nam STWÓRCA.

Portret użytkownika eva11

ja nie jestem inna istota,a

ja nie jestem inna istota,a widze roznice!

sztuczni ludzie sa wszedzie i ich sztuczny swiat!

to oni sa inni ,a prawdziwi ludzie widza w nich ta innosc...

 

autor chyba nie mysli co pisze,

ewolucja to cos co nastepuje w naturalnym procesie 

to co sie dzieje obecnie z ludzmi to jedynie naprawianie uszkodzen jakie zreszta sami czynia,

ludzie nie ewouluja,a cofaja sie i to w szybkim tepie,zatracaja dorobek swoich przodkow 

tysiaclecia ida na marne

technologia to jedynie postep dla wygody,a nie dla udoskonalenia,

technologia niczego nie ulepsza,a psuje nasze wnetrza

to wszystko dziala na zasadzie aby uzywac na zewnatrz lecz wnetrze juz nie jest potrzebne do niczego,

ludzie sie cofaja i wiem,ze wielu to widzi,ale niestety moje pokolenie jest chyba ostatnie ktore to zapamieta jesli nie zostawimy po sobie lepszego swiata,

beda funkcjonowac ciala ,a duch bedzie cierpial chodz nie oddzieli sie calkowicie bedzie coraz bardziej slaby,

moze to wlasnie jeste cel, moze ducha mozna rowniez zatracic?

nie wiem,ale doskonalosc to nie sztuczna ewolucja 

musimy wracac do siebie,ale nie wielu ma ochote wogole o tym myslec!

 

Skomentuj