W Portugalię uderzył huragan Leslie – najsilniejszy od 1842 roku

Kategorie: 

Źródło: NASA/EOSDIS/NOAA

Portugalia zmaga się obecnie z bardzo rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Huragan Leslie, który 23 września uformował się na Atlantyku, dotarł właśnie do Półwyspu Iberyjskiego.

 

Minionej nocy, Leslie wszedł na ląd w Portugalii. W momencie uderzenia, wiatr wiał w porywach z prędkością do 176 km/h i przyniósł intensywne deszcze. Żywioł natychmiast osłabnął, ale wyrządził duże szkody – około 15 tysięcy domów pozostaje bez prądu, setki drzew zostało powalonych i wiele samochodów zostało zniszczonych. Nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych, nie ma też rannych, ale odwołano część lotów, a statki musiały pozostać w portach.

Lizbona, Leiria i Coimbra to najbardziej dotknięte miasta. Po uderzeniu w Portugalię, Leslie stał się burzą tropikalną, która dotarła również do sąsiedniej Hiszpanii. Bardzo niekorzystna pogoda utrzyma się w niedzielę w Portugalii oraz zachodniej, centralnej i północnej części Hiszpanii.

 

Leslie to najpotężniejszy huragan, jaki uderzył w Portugalię od 1842 roku. Podobna sytuacja miała miejsce tylko w 2005 roku – wtedy na Atlantyku uformował się huragan Vince, lecz zanim dotarł do Półwyspu Iberyjskiego osłabnął i ostatecznie został zaklasyfikowany jako cyklon tropikalny. Zdaniem meteorologów, wraz z zachodzącymi zmianami klimatycznymi, Europa coraz częściej będzie doświadczać tego typu zjawisk.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj