W Pompejach opracowano nowy plan ewakuacji ludności na wypadek erupcji Wezuwiusza

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Władze Pompejów, włoskiej miejscowości, która została zniszczona w starożytnej erupcji pobliskiego wulkanu Wezuwiusz, opracowały plan ewakuacji ludzi w przypadku nowej erupcji tego wulkanu. 

 

 

Zgodnie z planem, który został omówiony po ostatnim zwiększeniu aktywności sejsmicznej w obrębie kaldery Wezuwiusza, postanowiono, że ludzie żyjący w mieście i jego okolicach zostaną ewakuowany na Sardynię. Eksperci ostrzegają, że ponowna erupcja Wezuwiusza może ponownie zabić tysiące ludzi. 

Władze Pompejów obawiając się redukcji ruchu turystycznego, podkreślają, że nie ma powodów do paniki, a wypracowywane środki są częścią standardowego planów awaryjnych na wypadek katastrof ekologicznych.

Burmistrz Pompejów, Pietro Amitrano, powiedział, że jest w trakcie rozmów z organami ochrony ludności na Sardynii w przypadku ewentualnej procedury ewakuacji. Postanowiono przeprowadzenie szczegółowego spisu ludności, a następnie zostanie przedyskutowane w jakim mieście na Sardynii znajdą się mieszkańcy Pompejów. Amitrano dodał, że ma nadzieje, iż ten dzień nigdy nie nadejdzie.

Wokół Wezuwiusza mieszka ponad trzy miliony ludzi żyje, co czyni go najbardziej gęsto zaludniony obszar wulkanicznym na świecie. Wezuwiusz w końcu o sobie przypomni a wtedy setki tysięcy ludzi zamieszkujący w jego okolicy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. 

 

Wszyscy znają historię Pompejów i słynnej eksplozywnej erupcji tego wulkanu z 79 roku naszej ery. Wtedy góra odstrzeliła wręcz swój szczyt powodując w ciągu jednego dnia śmierć ponad 16 tysięcy osób.

Zaledwie kilka kilometrów od Wezuwiusza zaczyna się Neapol a w tak zwanej czerwonej strefie, potencjalnie najbardziej niebezpiecznej mieszka pół miliona ludzi. Na przestrzeni wieków obserwowano na zmianę erupcje eksplozywne i efuzywne, czyli wylewy lawy. O ile wydarzy się tam erupcja tego drugiego typu to przynajmniej będzie jakaś szansa na ewakuację, jednak, gdy dojdzie do erupcji eksplozywnej to Wezuwiusz może zabić dziesiątki tysięcy ludzi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Ciekawy temat, bo tak się

Ciekawy temat, bo tak się zastanawiam czy jeśli wtedy w ciągu 1 dnia nie zdążyło zwiać 16 tys osób to czy teraz ludzie są szybsi? Czy te 3 miliony ludzi zdąży spierdzielić ? Jakie jest sedno tego planu spisywania ludności? Chyba tylko po to spisują żeby obliczyć potem ile osób przeżyło

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika baca

po prawie dwoch tysiącach lat

po prawie dwoch tysiącach lat obrad władze miasta opracowały plan ewakuacji dla mieszkańców jeśli pierdyknie wulkan....

calkiem niezły wynik ale to my idziemy na rekord, bo u nas władze od 50 lat jeszcze nie opracowały planu gdzie będzie elektrownia atomowa... jak opracują plan w XXIV wieku to z pięć tysięcy lat bedą pracować nad planem ewakuacji tej elektrowni na wypadek wulkanu...

a ci pod wezuwiuszem dostaną w międzyczasie tsunami zeby mieli jakiś nowy plan do opracowania w kolejnych tysiącleciach....

demokracja to przecież takie słodkie rządy debili...

 

Portret użytkownika Medium

Rachuba lat od pamiętnego

Rachuba lat od pamiętnego wybuchu Wezuwiusza jest mocno naciągana. Zdarzenie miało miejsce wcale nie tak dawno. Zainteresuj się baca troche rachubą lat i przekłamaniom w historii, zanim machniesz komentarz.

Skomentuj