W Polsce wprowadzono legalne uprawy GMO

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Podczas gdy wszyscy zajęci byli rozpamiętywaniem fałszerstw wyborczych nasi posłowie uchwalili bez rozgłosu ustawę o Genetycznie Modyfikowanych Organizmach, w skrócie GMO. Oczywiście na próżno szukać o tym wzmianki w mediach głównego nurtu.

 

Biotechnologia przedstawiana jest jako wielka zdobycz nauki, ale konsekwencje jej stosowania bywają niekiedy zupełnie nieprzewidywalne. Koncerny produkujące nasiona roślin zmodyfikowanych genetycznie są na tyle potężne, że wpływają poprzez lobbing na polityków, którzy ułatwiają im ich biznes.

 

Tak było między innymi w USA, gdzie wprowadzono ustawowo zasadę równoważności, wedle której kukurydza, czy soja GMO jest traktowana w taki sam sposób jak rośliny konwencjonalne. Amerykanie posunęli się w tym tak daleko, że na opakowaniach żywności nie trzeba nawet umieszczać informacji o obecności GMO.

 

Według licznych badań naukowych prawda jest jednak inna. Genetycznie modyfikowane organizmy powodują na przykład skażenie transgeniczne. Oznacza to, że rośliny potrafią przekazywać swój zmodyfikowany genom następnym pokoleniom. Skutkiem tego może być taka sytuacja, że w przyszłości nie będzie już nasion bez domieszek.

 

Wielkie kontrowersje budzą też kwestie zdrowotne. Szczury laboratoryjne, które spożywały pożywienie zawierające GMO zapadały na raka dużo częściej. Na dodatek w drugim i trzeciim pokoleniu większość z nich była bezpłodna. Możliwe, że ślepy pęd w kierunku wdrożenia w Polsce GMO ma jakiś związek z planami depopulacji ludności.

 

Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że uchwalona 26 listopada głosami 231 posłów ustawa zmieni coś w zakresie upraw. Nasz kraj tylko teoretycznie jest wolny od GMO. Nowe prawo to raczej zasłona dymna i furtka do legalnego obrotu nasionami.

 

Wedle tego dokumentu Polska wprowadza konkretne regulacje w zakresie obrotu i uprawy roślin GMO. Takie, których wymaga od nas Bruksela. Ustawa wprowadza rejestr upraw tego typu i odpowiedzialność na tych, którzy nie będą zgłaszać władzy, że używają tego typu nasion.

 

Według licznych doniesień rolnicy w Polsce i tak cały czas używają GMO. Niektórzy z nich w rozmowach prywatnych przyznają nawet, że nawet obecnie stosowany jest Roundup zawierający herbicyd glifosat, który jest związkiem chemicznym stosowanym do eliminacji wszystkich innych roślin.

 

Co zatem zmieni dla nas konsumentów ta nowa ustawa? Właściwie niewiele, GMO jak było tak będzie, jedyna nowość polega na tym, że powstanie odrębny rynek legalnych upraw, które w teorii będą prowadzone tylko w warunkach szklarniowych i będą ściśle spisywane. W praktyce jednak zmieni się niewiele, poza prawdopodobnym zwiększeniem dostępności w naszym kraju legalnych nasion GMO, które z dużym prawdopodobieństwem wykiełkują na naszych polach.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hahHahahhahxd

Nauczcie się ludzie podstaw

Nauczcie się ludzie podstaw biologii i biotechnologii potem porozmawiamy . Aby wwystąpił rak w naszym organizmie rośliny GMO musiałyby zawierać czynnik mutagenny , a takiego nie zawierają. Pozatym pragnę wszystkich uświadomić , że organizmy modyfikowanie genetycznie jemy od tysięcy lat , kiedy to rolnicy krzyżowali rosliny o największym plonie i jakoś nie zaobserwowano zmian w płodnosci.Nie ma rzetelnych badań , które potwierdzają szkodliwość GMO.Rolnictwo w USA opiera się wyłącznie na GMO , wiec ludzid swoją nie wiedzą nie cofajncie swojego kraju i pozwólcie mu się rozwijać. A co do roundapu to on ma na nas szkodliwe działanie , a nie to , że ta przenica została zmodyfikowana genetycznie.
PS.proszę autora tego artykuł o zagłębienie sie w tajemnice inżynierii genetycznej.

Portret użytkownika MM

Zgadza sie,rolnicy od wiekow

Zgadza sie,rolnicy od wiekow krzyzowali ze soba rosliny. NATURALNE KRZYZOWKI sa w porzadku,bo wystapia w naturze,natomiast rosliny GMO nigdy nie wystapilyby w przyrodzie bez ingerencji czlowieka z zewnatrz. Poza tym badania jasno pokazuja,ze spozywanie GMO powoduje/znacznie przyczynia sie do powstawania nowotworow. Oczywiscie Monsanto zrobilo tez swoje badania,trwaly one natomiast 3 misiace,a pierwsze negatywne skutki GMO zaobsereowac mozna po tym czasie-jak wykazaly niezalezne badania.

Portret użytkownika Życie Pod Palmami

I w tym rzecz, GMO to taki

I w tym rzecz, GMO to taki pakiet, rpslinki+chemia+sposób uprawy. To jest znacznie większy problem niż sama roślina. Czy pestycydy wywołują raka? Nadal nie wiemy co go wywołuje więc ciężko orzec, natomiast wiemy ze jedzenie ma gigantyczny wpływ na nasz organizm. Wycinanie pestycydów raczej nie należy do najlepszych pomysłów ludzkości - na to akurat mamy już badania. I mi wystarcza. Nie za bardzo wiem też co jest "postępowego" w modyfikowania ziaren tak żeby została prawie sama skrobia. Ziarna to dziś chyba najbardziej problematyczna dla ludzi część żywności. Wzbogacana dodatkowo bromem. Żyje z dała od tej całej "rozwiniętej cywilizacji" - i moje Obserwacje są zatrwazajace - wy się wybijacie. Niebawem ludzie w pewnych regionach po prostu wymra. Natura jest bezlitosna. Jestesmy jej częścią, i jeśli żyjesz poza nią - nie tylko żyjesz niesamowicie nieszczęśliwie - po prostu, doslownie zabierasz sobie tlen i powoli umierasz.

Portret użytkownika booob

Krótko, spie....aj z tymi

Krótko, spie....aj z tymi wywodami! GMO to syf. Chcesz to karm własne dzieci tylko żywnością z GMO. Nabijanie ludzi butelkę, byleby szybciej umerali i staczyło na utrzymanie systemu emerytalnego państwa. Wprowadzanie wsokich opłat za certyfikaty eco, przez co to co naturalnie wyhodowane,to co zdrowe jest najdroższe. GMO to jedno wielkie oszustwo na skalę śwatową!

Portret użytkownika Milli2002

A ja proszę autora tego

A ja proszę autora tego komentarza o zgłębienie wiedzy ortograficznej. Bo cóż on może wiedzieć o uprwach tym bardziej GMO skoro pszenica pisze przez "rz" !!!!!
Ps. Poza tym pisze się osobno !!!

Portret użytkownika minerwa

Jestem magistrem ogrodnictwa

Jestem magistrem ogrodnictwa i to o czym piszesz jest zwykłą hodowlą (podobnie jest w przyrodzie -przetrwa najsilniejszy)bez mieszania w genach a gmo to są organizmy ze sztucznie wprowadzanymi genami z innych organizmów.Wiem co pisze ,bo uczyłam się tego przez 3 semestry a ty mylisz pojęcia

Strony

Skomentuj