W Polsce odnaleziono szczątki potwora morskiego

Kategorie: 

Źródło: By Ghedoghedo - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28947497

W Polsce odkryto skamieniałości starożytnego potwora morskiego sprzed 150 mln lat. Skamieniałe szczątki należały do ​​pliosaurisa, wymarłego gada, który miał około 15 metrów długości i ważył kilka ton. 

Skamieniałości zostały odkryte w polu kukurydzy w okolicy wsi Krzyżanowice, na terenie Gór Świętokrzyskich. Miejsce to było kiedyś płytkim ciepłym morzem i stąd znajduje się tam liczne skamieniałości wymarłych gadów przybrzeżnych i pływających.

 

Jak twierdzi jeden z odkrywców, paleontolog Daniel Tyborowski, stworzenie żyło w późnym okresie jurajskim i zjadało wszystko, co było w stanie napotkać na swej drodze. Oprócz pliosaurusa, naukowcy odkryli również liczne kości starożytnych żółwi morskie, plezjozaurów i przodków współczesnych krokodyli. Kilkaset kości zostały odkryte w miejscu, w sumie.

By Ghedoghedo - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28947497
 

Polski paleontolog w wywiadzie prasowym wyjaśnił,. że żółwie morskie zjadały duże ślimaki,, ale często same padały ofiarą dużych krokodyli. Wiadomo o tym, ponieważ znajdowano ślady zębów pozostawione przez tych gadów na skorupach żółwi. Z drugiej strony, potężne pliosaursy polowały na wszystkie te zwierzęta, będąc na szczycie łańcucha pokarmowego.


Badanie na temat odkrycia w Polsce zostało opublikowane w czasopiśmie branżowym Proceedings of the Geologists' Association.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj