W Polsce może powstać prywatna elektrownia atomowa

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

O potrzebie budowy elektrowni atomowej w Polsce, mówi się już od kilku dekad. Niestety do dzisiaj nie powstał ani jeden taki blok energetyczny. Politycy zmarnotrawili kilkadziesiąt milionów złotych a nawet nie poznaliśmy jej lokalizacji. Być może opieszałe państwo zostanie zastąpione przez sektor prywatny i to polski.

Czy w Polsce powstanie prywatna elektrownia atomowa. Taki pomysł zgłasza firma Synthos, jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, która należy do miliardera Michała Sołowowa. Jego korporacja weszła we współpracę z GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), a jej celem jest zbudowanie w naszym kraju małego modułowego reaktora typu GEH BWRX-300.

 

Zdaniem przedstawicieli GEH, reaktor BWRX-300 to przełomowa konstrukcja pozwalająca znacznie zmniejszyć nakłady na budowę elektrownii. Z założenia uruchomienie takiej elektrowni ma być kosztowo porównywalne z elektrownią gazową. Dzięki mniejszym kosztom możliwe jest budowanie elektrowni przez inwestorów prywatnych.

Przekrój typowego reaktora typu BWR

Technologia, którą chce sprzedać GEH to tak zwany Boiling Water Reactor czyli Reaktor Gotowanej Wody. To właśnie para wodna, która w ten sposób powstaje napędza turbiny wytwarzające prąd elektryczny. Jest to już dziesiąta wersja BWR od 1955 roku, kiedy koncern General Electric zaprezentowal pierwszą konstrukcję tego typu. Od tego czasu reaktory typu BWR zostały z powodzeniem zainstalowane w bardzo wielu elektrowniach i pracowały bezpiecznie. Reaktory takie znajdują się również w Fukushimie i nawet w obliczu kataklizmu jaki wywołało tam tsunami z 2011 roku, nie doszło tam do awarii na miarę Czarnobyla.

 

Nie wiadomo jeszcze jaki jest horyzont czasowy tej hipotetycznej inwestycji, ale chyba można założyć, że o ile dojdzie do realizacji, to i tak będzie krótszy od czasu jaki jeszcze minie zanim coś ustalą politycy. Zresztą to właśnie przez niefrasobliwość naszych rządzących, obecnych i poprzednich, jesteśmy zakładnikami szalonej unijnej polityki klimatycznej. Nie posiadając żadnej elektrowni atomowej mamy tak niekorzystny bilans energetyczny że można się spodziewać 100% podwyżki cen prądu elektrycznego. Z tym, że nastąpi to zapewne dopiero po majowych wyborach prezydenckich.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

W Polsce to z zasady i

W Polsce to z zasady i przyczyny mechanizmów swoich powstać może wszystko ! (to na prawdę nie jest moja wina !) Jednak nic potem nie działa jak może,należy i powinno.Więc możność dużości a już wcale długości, nie leży w jakości stałości.Ale o tym wie, ten co z boku to obserwuje i śmieje z tego się.

Portret użytkownika lill

Technologia gotwanej wody

Technologia gotwanej wody czyli nic nowatorskiego - pod tym względem nadal tkwimy w 19 wieku.

Teraz ma powstać "super nowoczena" elektrownia parowa na najbardziej niebezpieczne paliwo na ziemi - pierwiastki propmieniotwórcze.

Portret użytkownika Anonim

Problemem nie jest energetyka

Problemem nie jest energetyka jądrowa ale podejście "rządzących" do tej ze kwestii. Przy odpowiednich nakładach finansowych ,energia jądrowa jest naprawdę doskonałym i w miarę bezpiecznym jak na aktualne możliwości technologiczne źródłem likwidujacym wszystkie niedobory energetyczne na świecie. Prawdziwy problem to chajs który dla pewnych osobników zawsze musi się zgadzać. Dla nich taka awaria jak np. W fukuschimie to błąd porównywalny do puszczenia cichacza w towarzystwie. Wiedzą że śmierdzi ale mogą to zgonic na kogokolwiek innego.

 

Portret użytkownika euklides

Polska ma węgiel i wody

Polska ma węgiel i wody geotermalne. Należy założyć spółki i budować elektrownie węglowe oraz geotermalne. Sprawa jest prosta, ale niestety nie dla tępego motłochu. Życie wśród tego motłochu to tortura.

Portret użytkownika Bronek

A może by tak zmądrzeć i

A może by tak zmądrzeć i posłuchać ludzi, którzy od lat robią całościowo analizy finansowe i rozważają sprawy bezpieczeństwa? Najwyższy czas postawić do pionu tych, którzy ekologię rozumieją inaczej. Usunąć grupy nacisku dla których ważna jest tylko forsa. Doprowadzić do debat, na których będą się mogli wypowiedzieć niezależni, odsuwani na boczne tory naukowcy.

Strony

Skomentuj