W północno-zachodniej Polsce odkryto szamańskie sanktuarium sprzed około 9000 lat

Kategorie: 

Źródło: pl.wikipedia.org

Około 9000 lat temu w północno-zachodniej Polsce szamani odbywali tajemnicze rytuały. Dziś archeolodzy odkrywają ślady tej niezwykłej działalności.

Archeolodzy od 2012 roku badają obszar wokół jeziora Świdwie, zlokalizowanego w województwie zachodniopomorskim. Jednym z najbardziej interesujących odkryć jest okrąg o średnicy około 6 metrów, w którym naukowcy napotkali tajemnicze konstrukcje. Najważniejszą z nich okazała się być budowla w kształcie trapezu, którą otaczały kamienie ułożone w równych odstępach od siebie. Obok znajdowały się też cisowe kołki wbite w powierzchnię o kształcie poziomej figury, przypominającej Wielki Wóz, czyli jeden z gwiazdozbiorów Wielkiej Niedźwiedzicy. 

 

Zdaniem profesora Tadeusza Galińskiego ze szczecińskiego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, wszystko wskazuje na to, że to miejsce pełniło kiedyś funkcję sanktuarium. Świadczyć o tym mają również licznie znajdowane obiekty, takie jak drewniana kadzielnica, która miała służyć do rytualnego odpędzania złych mocy, czy też zawiniątka złożonego z kawałków drewna, roślin zielnych i kości zwierząt, które można uznać za składaną przez szamanów ofiarę.

 

Wewnątrz sanktuarium znaleziono kilkanaście dużych kamieni. Co ciekawe, niemal każdy był inny. Wśród nich znajdowały się: gnejs, piaskowiec, kwarcyt, granit, dioryt czy sjenit, a nawet rzadko spotykany na Pomorzu czerwony marmur. Zupełnym zaskoczeniem natomiast było odkrycie nieznanego w tym rejonie czarnego bursztynu i pumeksu. Profesor Galiński uważa, że kamienie musiały być specjalnie znoszone na teren ich dzisiejszego pobytu nie tylko z najbliższej okolicy, ale też z odległych stron, czego najlepszym przykładem jest skała rogowa, występująca najbliżej w Karkonoszach czy w górach Harz.

 

Odkryte w Bolkowie relikty po domniemanym sanktuarium zachowały się do dziś w świetnym stanie, dzięki korzystnym warunkom przyrodniczym, w jakich znaleziska zalegały, czyli torfu i piasku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Eter

9000 lat temu na tych

9000 lat temu na tych terenach żyli Suewowie bardziej znana nazwa to pra Słowianie, jeszcze inni w opracowaniach piszą o nich Ariowie jedno jest pewne grupa genetyczna, którą reprezentowali pokrywa się w 57% obecnych mieszkańców Polski niegdyś Lechii zwanej również Lechistanem (do dziś przez np. Turków) dla ułatwienia dodam iż jest to haplogrupa R1a1 Y-DNA dla tych bardziej dociekliwych, badania na tenże temat można sobie sprawdzić nie tylko w internecie. Juljusz Cezar pisał o nich nazywając ich Sarmatami i lokalizował ich na ziemiach położonych nad morzem Sarmackim podług ówczesnych map (co również łatwo sprawdzić) było to morze Bałtyckie a dokładniej ziemie od Zachodniopomorskiego przez całe Pomorze. Niektórzy twierdzą, na podstawie kronik (głównie zagranicznych kronikarzy) że tereny od Renu aż po Wołgę należały do naszych przodków co potwierdzają też badania genetyczne zachowanych szczątków z tamtego okresu. Nasze korzenie sięgają bardzo odległych czasów liczonych w dziesiątkach tysięcy lat (dokładniej 27000 lat) ale by społeczeństwo miało szanse dowiedzieć sie o tych rewelacjach potrzebne są zmiany nie tylko w dziedzinie historii ale głównie o polityczne się rozchodzi...

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Przodkowie są potrzebni.

Przodkowie są potrzebni. Wyobraźcie sobie, że waszym pra-pra-pra-pra babcią dziadkiem był sam Bóg. Rozumiecie? Rozumiecie dlaczego nie należy zabijać? Bo jak zabijasz to mordujesz swoją własną rodzinę... A teraz nawet wy ateiści i wy żydowscy przeklęci filozofowie - mam do was słowo. A co jeśli waszym przodkiem była małpa i małpiszon? Zgodnie z waszymi twierdzeniami - rozumiem że piorun ich jebną, znaczy się w te małpy jebną podczas kopulacji i BUM tak oto przypadkiem powstał pierwszy człek. Jeśli tak było to dlaczego nie szanujecie POZOSTAŁYCH dzieci tej małpy i małpiszona od których to POCHODZĄ LUDZIE NA TEJ PLANECIE? Dlaczego zawzięcie mordujecie swoich ziomków małpiszonów tak bezwzględnie na 1000 sposobów? He? Odpowiedź jest oczywista. Wy nie stond. Jahwe was przywiózł w 12 statkach kosmicznych z Marsa i nakazał mordować podbijać i kraść, dlatego mamy na tej planecie ''Ziemia'' specjalny naród wybrany, który występuje przeciwko reszcie świata; czyli bydłu.

Portret użytkownika Ulvhedin

Oczym wy bredzicie ? Artykuł

Oczym wy bredzicie ? Artykuł jest o szamanach, a komentujący przepychają się kto ma więcej racji i kto jest większym patryiotom? Zachowajcie rozsądek i nie dajcie się prowokować, bo najgorsze jest to, że polak walczy z polakiem - przez takie zachowanie chcecie pokazać, że właśnie wzieli Was pod włos?... prowokujac do kłótni.

Portret użytkownika Eva11

wiesz co to obrona ?

wiesz co to obrona ?

ten czlowiek i jeszcze jedna osoba  ubliza mi przy kazdej okazji ....dlaczego wtedy sie nie odzewiesz i nie napiszesz czegos podobnego ?...

jestes tu czesto ...

moze wtedy nie mialby odwagi na ponowne bluzgi ...

nie pozwlalam sie prowokowac dlugo,ale czasami trzeba pokazc,ze nie wsyztsko uchodzi takim osobnikom...

Sam widzisz ,teraz tez sie wypowiedziales ...wiec cos w tym jest ,

i chyba na tym polga caly ten problem,ze ludzie przestaja byc patriotami ...

widzisz ,dzieki tym klotniom wyszlo ,ze on nie jest ...i nie zalezy mu na Polsce ,napewno nie na tym znalezisku zwiazanym z Nasza przeszloscia ....

tu nie o racje chodzi ,bo takiej nie ma ....ale o bycie silnym i walke z tyrania .....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Ulvhedin

Wiesz jak to mówią: nie

Wiesz jak to mówią: nie rozmawiaj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona doświadzeniem - staram się na prowokację nie odpowiadać - wypowiadam się w tematach które są mi bliskie. Zjednoczmy się i pokonajmy elity... ponieważ jest nas więcej. Czekam kiedy ludzie przestaną na siebie poszczekiwać, a zaczną się jednoczyć...

Strony

Skomentuj