W północno-zachodnich Chinach odkryto obszar z 49 lejami krasowymi

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Eksperci uważają, że jest to największe na świecie skupisko lei krasowych o podobnych formacjach geologicznych. Zagłębienia zajmują łączną powierzchnię 600 kilometrów kwadratowych.

 

Leje krasowe powstają nagle lub formują się nawet w ciągu setek tysięcy lat, można je zaobserwować na całym świecie. Najnowsze odkrycie zostało dokonane przez naukowców, którzy monitorowali w Chinach terytorium o wielkości pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych.

 

Leje krasowe zlokalizowano w położeniu między 32, a 33 stopniem szerokości geograficznej. W trakcie pracy geologów udało się dokonać także dodatkowych odkryć w postaci pięćdziesięciu naturalnie wykształconych jaskiń.

Leje krasowe powstają w wyniku powolnego osuwania się słabo związanego podłoża skał za sprawą przepływu wód podziemnych. Może to trwać nawet do 500 tysięcy lat. Obecnie na świecie znajduje się około 130 podobnych struktur geologicznych.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Z wikipedii:

Z wikipedii:

Lej krasowy, lejek krasowy, werteb krasowy, wertep krasowy – zwykle naturalna forma ukształtowania powierzchni ziemi: okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, o głębokości zazwyczaj mniejszej niż średnica, często z podziemnym odwodnieniem. 

Ze zdjęcia załączonego tutaj wynika, że głębokość leja przekracza jego średnicę, więc definicja nie jest spełniona. 

Portret użytkownika zbanovany

Leje krasowe powstają w

Leje krasowe powstają w wyniku powolnego osuwania się słabo związanego podłoża skał za sprawą przepływu wód podziemnych

A autorka (przepsywaczka) nie ma pojęcia o temacie, za który się wzięła

Portret użytkownika Hose

Nigdzie nie napisał, że wie

Nigdzie nie napisał, że wie (może również np. wierzyć), nigdzie nie napisał, że coś komuś zrobi jak się z nim ktoś nie zgodzi (Ty naskakujesz na niego, nie odwrotnie). Fakt, ostatnio sporo tych lejów wyskakuje na świecie, coś jest na rzeczy.

Skomentuj