W pobliżu Ziemi przeleciała duża asteroida znana jako 1998 FF14

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z NASA od kilku tygodni informowali, że w kierunku naszej planety zmierza bardzo dużo asteroida. Na szczęście nie było ryzyka kolizji z naszą planetą za to była to niewątpliwie okazja do zaobserwowania tego niezwykłego od ciała niebieskiego.

 

Duża asteroida znana jako 1998 FF14, ma około 430 metrów średnicy, o 50 metrów więcej niż słynny Apophis 99942 i jest ona klasyfikowana jako obiekt potencjalnie zagrażający Ziemi w przyszłości. Po raz pierwszy została zauważona w 1998 roku w obserwatorium w Nowym Meksyku.

 

Z wyliczeń orbity tego ciała niebieskiego wynikało że perygeum, czyli okres największego zbliżenia się do Ziemi nastąpi 24 września, kiedy obiekt ten znalazł się 4,1 mln kilometrów od powierzchni naszej planety. Asteroida poruszała się z prędkością względną wobec Ziemi wynoszącą 80 tysięcy km/h.

Następne wizyty tego kosmicznego gościa spodziewane są 28 września 2026 roku a potem 2033, 2040,2043 i w 2196. Ponieważ asteroida jest klasyfikowana jako należąca do grupy Apolla, której ciała niebieskie często krzyżują orbity z ziemską, 1998 FF14 uważana jest za obiekt niebezpieczny i podlega stałemu monitoringowi w celu wykrycia ewentualnych niebezpiecznych dla nas zmian jej orbity na skutek różnych czynników kosmicznych.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj