W pobliżu Wyspy Bożego Narodzenia odkryto "Oko Saurona"

Kategorie: 

Źródło: Phil Vandenbossche & Nelson Kuna/CSIRO

Starożytny podwodny wulkan został odkryty 280 km na południowy wschód od Wysp Bożego Narodzenia, został okrzyknięty "Okiem Saurona". Zdaniem wulkanologów odpowiedzialnych z jego odkrycie, ze względu na swój osobliwy kształt, podwodna formacja to niemal identyczne odwzorowanie słynnego artefaktu z tolkienowskiej Góry Zagłady.

Wulkan został odkryty przez specjalny statek badawczy CSIRO, RV Investigator.

„Wulkan ten, wcześniej nieznany i niewyobrażalny, wyłonił się z naszych ekranów jako gigantyczna owalna depresja zwana kalderą, o wymiarach 6,2 km na 4,8 km. Obrzeże (przypominające powieki Saurona)ma 300 metrów wysokości, a jego szczyt jest w kształcie stożka.

Dalsze mapowanie na południe ujawniło mniejszą górę morską pokrytą licznymi stożkami wulkanicznymi, a jeszcze dalej na południe była większa, podwodna góra o płaskim wierzchołku.

„Podążając za motywem Władcy Pierścieni, nadaliśmy im przydomek odpowiednio Barad-dûr („Mroczna Forteca”) i Ered Lithui („Góry Jesionowe”).

Badacz Tim O'Hara, uważa że wybrane przez nich nazwy są cudownie odpowiednie, biorąc pod uwagę postrzępioną naturę pierwszego i pokrytą pumeksem powierzchnię drugiego z wulkanów. Oko Saurona, Barad-dûr i Ered Lithui są teraz częścią gromady gór podwodnych Karma, które wcześniej oszacowano na ponad 100 milionów lat. Powstały one w okresie, gdy Australia znajdowała się znacznie dalej na południe, w pobliżu Antarktydy.


Źródło: Phil Vandenbossche & Nelson Kuna/CSIRO

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Przyglądam się i przyglądam i

Przyglądam się i przyglądam i nijak żadnego podobieństwa nie widzę - widać nie otrzymałem "łaski" jego zobaczenia . Bardziej to wygląda jak krater pouderzeniowy . A takie "prawdziwe" oko saurona to raz miałem na boku - jak się pizdłem o drabinę . 

Portret użytkownika Esteban

Matis chłopaku, ja rozumiem,

Matis chłopaku, ja rozumiem, że przetłumaczyłem ten artykuł skądś tam, albo oficer prowadzący rzucił ci gotowca na stół i zwyczajnie przepisaleś, ale pomyśl... Gdybym wipiął żope i rozchylił policzki Wink też byś ujżał oko saurona? 

Skomentuj