W pobliżu Igrzysk Olimpijskich zorganizowano zawody narciarskie dla robotów

Kategorie: 

Źródło: Minirobot Corp na youtube

Czy w przyszłości w Igrzyskach Olimpijskich będą startować także roboty? Niedawno pojawiła się informacja o tym, że stworzono maszyny, które potrafią jeździć na nartach slalomem. Co więcej, godzinę na zachód od Pjongczangu, gdzie obecnie odbywają się igrzyska zorganizowano konkurs dla robotów-narciarzy.

 

W ramach zawodów „Edge of Robot: Ski Robot” maszyny wszystkich rozmiarów i kształtów pokonały 80-metrowy odcinek trasy narciarskiej. W konkursie brało udział 8 zespołów naukowych z uniwersytetów oraz instytutów naukowych z całego świata, które walczyły o nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów.

 

Konkurujące roboty musiały spełnić określone wymagania, aby zostać zakwalifikowane do rywalizacji. Każdy z nich musiał mierzyć ponad 50 cm i stać na dwóch nogach, które posiadają konstrukcję podobną do ludzkich – kolana oraz stawy. Oprócz tego roboty musiały posiadać niezależny system zasilania, narty, tyczki, a nawet ubrania.  

 

Najmniejszy z „uczestników” o nazwie Taekwon V, mierzył 75 cm i został wyposażony w specjalne czujniki, które umożliwiały mu wykrywanie i omijanie czerwonych i niebieskich chorągiewek. Podobnie jak w prawdziwej olimpiadzie, zespoły otrzymały punktację w oparciu o liczbę pokonanych przeszkód i czas dotarcia do mety. Zimno oraz wiatr osłabiły funkcjonalność niektórych robotów, powodując ich komicznie wyglądające upadki i awarie.

 

Wyścig robotów-narciarzy to tylko jeden z przykładów zamiłowania Korei Południowej do tego rodzaju technologii. Na igrzyskach w Pjongczangu „pracuje” obecnie 85 humanoidalnych maszyn, które zajmują się między innymi tłumaczeniem języków, ale także serwowaniem koktajli odżywczych dla uczestników konkurencji.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj