W Peru dwa trzęsienia ziemi o sile ponad 7 stopni wystąpiły w ciągu zaledwie 5 minut

Kategorie: 

Źródło: geofon.gfz-potsdam.de

Na granicy Peru i Brazylii doszło do dwóch bardzo silnych trzęsień ziemi o magnitudzie przekraczającej 7 stopni w skali Richtera. Oba zjawiska wystąpiły zaledwie w pięciominutowym odstępie czasu.

 

Epicentrum znajdowało się blisko granicy Peru z Brazylią, ale również z Boliwią. Ze względu na to, że są to obszary pokryte dżunglą amazońską, w promieniu 100 km przebywało najwyżej 6000 osób.

Według instytutu GFZ Potsdam pierwsze trzęsienie ziemi miało siłę 7 stopni a drugie 7,3 w skali Richtera. Po głównym trzęsieniach wystąpiły też liczne wstrząsy wtórne, często o sile powyżej 5 stopni. Wstrząsy były bardzo głębokie. Hipocentrum pierwszego z nich zlokalizowano na głębokości 600 km, a drugiego na głębokości około 611 km.

Zdaniem geofizyków wstrząsy zostały wywołane przez normalną aktywność sejsmiczną towarzysząca subdukcji płyty litosferycznej Nazca wsuwającej się po płytę południowoamerykańską. Zjawisko to postępuje z prędkością aż 69 mm rocznie więc musi to powodować kumulacje naprężeń, których uwolnienie nastapiło częściowo podczas wyżej wymienionych zjawisk.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj