W pełni zrobotyzowana plantacja rozpoczęła sprzedaż swoich produktów

Kategorie: 

Źródło: Iron Ox, YouTube/CNBC

Iron Ox, start-up z siedzibą w Dolinie Krzemowej, który zajmuje się całkowicie zrobotyzowanym rolnictwem, rozpoczął sprzedaż pierwszych produktów. Do sklepu spożywczego w Kalifornii trafiły świeże warzywa i zioła uprawiane od początku jedynie przez roboty.

W październiku 2018 r. Iron Ox otworzył w pełni zautomatyzowaną farmę w San Carlos w Kalifornii. Iron Ox twierdzi, że zaprojektowany system hydroponiczny może produkować do 30 razy więcej plonów na hektar ziemi w porównaniu z tradycyjnymi gospodarstwami.

Obecnie w sprzedaży znajdują się: bazylia, szczaw oraz sałata. Zebrane plony sprzedawane są w rodzinnym sklepie spożywczym Bianchini's Market w San Carlos. Do sklepu co tydzień dostarczanych jest od 5 do 10 produktów Iron Ox, które znikają z półek w ogromnym tempie.

Nowoczesna farma jest obsługiwana przez autonomicznego robota, który może bez problemu poruszać się po całym jej obszarze. Firma wykorzystuje kombinację robotycznych ramion oraz systemu hydroponicznego. Robot może wykonywać zadania, takie jak podlewanie, sprawdzanie parametrów, czy zbieranie plonów.

 

Roboty pozwalają na automatyzację żmudnych prac na wiele sposobów, co zwiększa wydajność rolnictwa. Począwszy od dronów i autonomicznych ciągników po robotyczne ramiona – technologia ta jest wdrażana w innowacyjnych gospodarstwach rolnych. Roboty są często używane do zbiorów, plewienia chwastów, przycinania, opryskiwania, sortowania oraz wielu innych czynności.

Mimo niemal całkowitej robotyzacji farmy, Iron Ox wciąż musi korzystać z zasobów ludzkich. Pracownicy z zespołu Plan Science nadzorują proces rozwoju roślin, sadzą je oraz pakują produkty do dostawy.

 

Zrobotyzowane rolnictwo hydroponiczne może być niezwykłą szansą na uprawianie roślin w miejscach, w których do tej pory było to niemożliwe. Tego typu uprawy mogą zaistnieć w krajach o suchej i jałowej glebie, a nawet na promach kosmicznych oraz innych planetach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Bubapsp

Zgadzam sie. Poza fosforem

Zgadzam sie. Poza fosforem azotem i potasem ktore sa makroelementami, roślina potzrebuje rowniez mikroelementów do prawidłowego rozwoju. Po za tym nie ma roznicy a nawet lepsze plony niz w uorawach glebowych. 

Portret użytkownika Ractaros96

Nie ma innej alternatywy,

Nie ma innej alternatywy, jeśli zamierzamy w przyszłości zrezygnować z ogromnej ingerencji w przyrodę jaką jest dzisiaj tradycyjne rolnictwo. Poza tym hermetyczne odcięcie takiej farmy od środowiska może całkowicie wyeliminować konieczność stosowania oprysków. A jak hydroponika, to woda z mieszanką pierwiastków, które normalnie roślina pozyskiwałaby z gleby. Żadne inne wynalazki przemysłu chemicznego nie są potrzebne.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj