W Paryżu zatrzymano niedoszłych terrorystów, którzy przygotowywali zamach bombowy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nieustannie przekonujemy się o tym, że Francja pod względem bezpieczeństwa obywateli przypomina niektóre państwa Bliskiego Wschodu. W Paryżu regularnie dochodzi do napaści na policję, wojsko i cywilów. Często zatrzymuje się niebezpiecznych islamistów z bronią, a także odkrywa się prowizoryczne fabryki ładunków wybuchowych. Dziś dowiadujemy się, że zatrzymano kolejne osoby, które planowały zamach bombowy.

 

W sobotę, mieszkaniec 16. dzielnicy Paryża wezwał policję gdy zauważył podejrzane zachowanie kilku osób. Służby znalazły na miejscu ładunki wybuchowe i zatrzymano pięcioosobową grupę niedoszłych zamachowców. We wtorek, Minister Spraw Wewnętrznych Gerard Collomb powiadomił, że jeden z nich jest "zradykalizowany" i znajdował się pod nadzorem służb.

 

Nie dowiedzieliśmy się kim są osoby, które mogły planować zamach bombowy. Niestety najczęściej mamy do czynienia z islamistami. Padło również pytanie w jaki sposób potencjalny terrorysta pozostający pod nadzorem mógł organizować atak i nie zostać wykrytym. Wtedy Gerard Collomb wyjaśnił, że radykaliści mają zazwyczaj znajomości i polegają na pomocy innych osób, które ukrywają swoją radykalizację i są "chętne do pomocy".

 

Służby podejrzewają, że aresztowani planowali wysadzić jeden z budynków, choć nie ma pewności co faktycznie znajdowało się na ich celowniku. Nieudany zamach mniej więcej zbiegł się w czasie z atakiem islamisty w Marsylii. W niedzielę na jednej z ulic tego miasta nożownik zadźgał dwie kobiety na śmierć i został zatrzymany zanim zdołał zabić kolejnych ludzi. Francja wciąż pozostaje bardzo niebezpiecznym państwem w Europie, a według Gerarda Collomba, zagrożenie kolejnymi atakami jest "ekstremalnie duże".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kamil Kizmajas

Z kalichlorku już panie nie

Z kalichlorku już panie nie postrzelasz, bo zaraz będziesz z ISIS. Kapiszony? Al Ka'ida. Proca w słoneczny dzień? Hamas. Strzał z mutry? Islamski Dżihad. Jak byłem młody to kręciliśmy dym z bielinki i perchydrolu, ale to pewnie teraz podchodzi pod przemyt broni masowego rażenia.

Wasz Kamil.
semper appotus

Portret użytkownika Akamai

Służby znalazły na miejscu

Służby znalazły na miejscu ładunki wybuchowe i zatrzymano pięcioosobową grupę niedoszłych zamachowców.

W plecakach zamachowców znaleziono głęboko skryte komponenty do budowy bomby. Była to siarka, nadmanganian potasu, srebrna folia i taśma izolacyjna. Za zapalnik miały posłużyć zapałki - sztormówki, kiedyś dostępne także w naszych kioskach RUCHU.

Na szczęście czujne służby stanęły na wysokości zadania. W końcu musi być jakiś powód, żeby francuski podatnik nadal je utrzymywał.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj