W Parlamencie Europejskim przegłosowano cenzurę Internetu w UE

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stało się to, czego wszyscy się obawiali. Komisja prawna UE zagłosowała za cenzurą Internetu pod pozorem walki o prawa autorskie. Oznacza to, że machina ruszyła i rozpoczyna się procedowanie potwora prawnego, który ma na celu zduszenie swobody wypowiedzi w Internecie.

 

Kontrowersje budzi zwłaszcza słynny już art. 13 cenzurujący internet. Dzisiaj został on przegłosowany głosami komisji JURI w stosunku 15:10, a kolejny art. 11 czyli podatek od linków w stosunku 13:12. Teraz czas na decyzję Parlamentu Europejskiego, która jest spodziewana w lipcu lub we wrześniu bieżącego roku.

Wspomniany artykuł 11 wprowadza dodatkowe prawa autorskie do witryn z wiadomościami. Oznacza to, że jeśli ktoś chce korzystanie z treści dziennikarskich znajdowanych w Internecie, nawet dodając tylko link, będzie musiał uzyskać licencję wydawcy!

Nie mniej kontrowersji wzbudza artykuł 13, który właściwie po prostu wprowadza dla wydawców treści obowiązek cenzury wypowiedzi. Chodzi o tak zwane maszyny cenzurujące, zwane dla niepoznaki anty-plagiatowymi. 

 

Wszystkie platformy internetowe, na których użytkownicy mogą udostępniać treści, będą zmuszone monitorować zachowanie użytkowników, aby wykrywać i zapobiegać naruszeniom praw autorskich? Tworzenie takich algorytmów będzie wymagane prawem, zatem prawo nałoży też obowiązek szpiegowania użytkowników Internetu.

 

Oznacza to, że po wejściu tego prawa, w całej UE dzisiejsza kultura internetowa zostanie zdelegalizowana. Oznaczać to będzie również likwidację memów. Tak daleko nie poszli nawet cenzorzy Internetu z Iranu czy z Chin.

 

Procedowanie szkodliwego prawa już się rozpoczęło, ale jednocześnie rosną w siłę przeciwnicy drakońskich przepisów. Mowa o ponad 80 sygnatariuszach reprezentujących organizacje praw człowieka i praw cyfrowych, organizacje działające na rzecz wolności mediów, wydawców, dziennikarzy, bibliotek, instytucji naukowych i badawczych. 

Ludzie ci na temat przygotowywanego prawa wypowiadają się jednoznacznie negatywnie. Przeważa przekonanie, że nie spełnia ona wyznaczonych celów służąc jedynie interesowi korporacji. Jako główny zarzut wspomina się, że jest to ACTA 2 wprowadzana tylnymi drzwiami, tak jak kiedyś konstytucja UE zwana potem Traktatem Lizbońskim, i nie będzie to służyć interesowi publicznemu, a wręcz będzie kontrskuteczne.

 

Po dzisiejszym głosowaniu ustawa cenzurująca internet w UE trafi do Parlamentu Europejskiego. Stanie się to w lipcu lub we wrześniu bieżącego roku. Wszystko zależy od tego na którym posiedzenie Parlamentu Europejskiego to trafi. 

Prawie na pewno prawo to zostanie przegłosowane. Zanim jednak zacznie obowiązywać odbędą się rozmowy z Radą Europejską, które mają przygotować kraje członkowskie do wdrożenia nowego prawa. Ostateczne głosowanie stanowiące wyrok dla wolności Internetu w UE, prawdopodobnie nastąpi w nadchodzących miesiącach.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika barbarzyniec

To w końcu mamy demokrację i

To w końcu mamy demokrację i wolnaść słowa? 

Czy komunizm i wszechobecną cenzurę?

Choć patrząc na to co się dzieje w Eurokolhoz-ie, to za komuny było lepiej.

Pamiętam stary dowcip: "Dlaczego za komuny papier toaletowy był trzy warstwowy? Bo kopia szła do moskwy."

Teraz bedzie tak samo tyle że kierunek Bruksela.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Ciekawe czy to będzie działać

Ciekawe czy to będzie działać wstecz? Żydy mogą przecież zaskarżyć Watykan o plagiatowanie starego testamentu bez zgody rabinów. Oj skończy się coniedzielne darmowe czytanie Biblii, zrobią wam katoliki taką łaźnię że będziecie czytać te swoje bajeczki w zamkniętych klubo-piwnicach. Albo wprowadzą opłatę coś jak ZAIKS dla autorów tekstu np 5 zł od osoby na mszy dzieci 2,50 zł, emeryci 10 zł bo to najbogatsza sitwa w Polsce.

Portret użytkownika Lalom

mam pytanie uzupełniające,

mam pytanie uzupełniające, czy będe mógł do woli używać czarnego internetu z jego wszystkim wadami i zaletami?

Nie piszczie mi że tam same zło i wirusy mi wyczyszczą komputer bo może własnie taki jest świat! A może jest tam nie aż tak dużo świrów a może mam jeden komputer na straty A może czas przestać się bać?

Podpowiedzi macie jakieś?

Portret użytkownika vagabondo

gatunek ludzki sam sobie

gatunek ludzki sam sobie winien za te wszystkie gowna co im narzuca ich pan,zniewolenia ciag dalszy teraz juz wiadomo po co im byla religia i patriotyzm wpajane od malego, pozniej juz polecialo przedszkole,szkola,praca etc.etc.i tak schodza kopie kopii innej kopii z tasmy produkcyjnej z okrojonym oprogramowaniem co za swiat tacy ludzie!!!! i tu przytocze wpis jakiegos kolegi;

Ludzie zachowują się jak roboty z wgranym programem. Od dziecka wpaja im się program, najpierw za pośrednictwem rodziców, później szkoły, religii, otoczenia, mediów. Presja jest z każdej strony by myśleć i postępować tak jak reszta zaprogramowanej masy, wszelkie odstępstwo jest tępione w ten czy inny sposób, dzieci są karane gdy nie postępują tak jak rodzice, tak się właśnie infekuje młodego człowieka, który na pewnym etapie swojego życia już nie jest zdolny się wyzwolić, lub wymaga to potężnego impulsu. Natomiast jeśli tylko komuś uda się wydobyć z tego programu natychmiast jest podejmowana próba jego pacyfikacji, usadzenia, przerobienia by myślał i postępował tak jak reszta, zupełnie jak w filmie Matrix, gdzie wybudzonego traktuje się jak intruza, jak wirusa. Stąd też mamy jak mamy w tej rzeczywistości, która jest w tymże filmie bardzo zgrabnie przedstawiona.

 

Strony

Skomentuj