W ONZ trwa debata nad militarnym zastosowaniem autonomicznych robotów

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn

Jak dotąd, naukowcy nie opracowali jeszcze na tyle inteligentnych robotów, aby mogły one samodzielnie decydować ale najwyraźniej zmierzają w tym kierunku i są coraz bliżej osiągnięcia swojego celu. Jest to więc odpowiedni czas, aby ludzkość zadecydowała, czy uzbrojone, autonomiczne roboty powinny brać udział w działaniach wojennych.

 
Prace nad autonomizacją maszyn wciąż trwają, mimo sprzeciwu ze strony wielu naukowców i różnych organizacji. Dzisiejsze roboty są na znacznie wyższym poziomie rozwoju niż przykładowo 5 lat temu i są coraz chętniej wykorzystywane przez amerykańską, izraelską czy rosyjską armię.
 
Osoby świadome zagrożenia, jakie niesie ze sobą w pełni zautonomizowany, uzbrojony po zęby robot mogą mieć pewien powód do radości, ponieważ temat jest po raz pierwszy w historii poruszany na debacie ONZ. Dyskusja o "zabójczych robotach" jest prowadzona w ramach Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych rodzajów broni konwencjonalnych (CCW).
 
Temat jest podejmowany przez dwóch ekspertów od robotyki, profesora Ronalda Arkina i profesora Noela Sharkey'a. Pierwszy z nich uważa, że wprowadzenie uzbrojonych maszyn, które same będą decydować o tym co mają robić, przede wszystkim zmniejszy straty wśród ludzi. Sharkey natomiast od dawna ostrzega iż autonomizacja robotów może być dużym zagrożeniem dla ludzkości.
 
Dyskusja dotyczy tylko "zabójczych robotów", ponieważ uzbrojone drony na dzień dzisiejszy są jeszcze sterowane przez ludzi. Spotkanie odbywa się teraz w Genewie i będzie trwało do 16 maja. Wyniki debaty oraz wszelkie podjęte decyzje zostaną podane do wiadomości publicznej dopiero w listopadzie.
 
 
Źródło: http://www.bbc.com/news/technology-27343076

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika jur f

Czy szanowni komentujący

Czy szanowni komentujący słyszeli o sztucznej inteligencji ?. O strukturach naśladujących działanie ludzkiego mózgu ?. Piszę chyba wyraźnie, ale spróbuję może jeszcze bardziej się postarać. Nie chodzi orobota  z Procsorem i Oprogramowaniem. Chodzi o sztuczną sieć "neuronową" Uczącą się na własnych błędach i poprawiającą własny kod oprogramowania. Wyobraźcie sobie miliony takich jednostek jak uczą się i wymieniają między soba informacje o optymalnych i błędnych decyzjach. Ich sztuczna inteligencja będzie rosła lawinowo. A kiedy przekroczy barierę samoświadomości nie wiemy bo nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Na koniec, nadrzędnym lub podstawowym prawem we wszechświecie jest przetrwanie i dominacja. Z definicji jesli powstanie konkurencja dla człowieka dojdzie do konfliktu. Albo szybko zareagujemy, albo skończymy jako bateryjki.

Portret użytkownika Prorot

Uwaga na porównania z

Uwaga na porównania z bateriami(matrix).
Co do twojej wypowiedzi są 2 scenariusze buntu maszyn:
1)mazyna dostanie złe dane wejściowe co spowoduje błędne wnioski np. dyrektywy swój wróg, mogą nawet zostać uszkodzone
przypadkowo;
2)gdy maszyny przekroczą próg samoświadomości prowokacją może być wylączenie maszyny gdyż dla niej będzie to jak wprowadzenie kogoś w śpiączkę siłą bez gwarancji wybudzenia;
Zapraszam do konstruktywnej dyskusji i pamiętajcie, pewnego roboty i nie tylko mogą się przebudzić a wtedy należy działać ostrożnie.

Portret użytkownika olo manolo

Nie ma ducha bez swiadomosci,

Nie ma ducha bez swiadomosci, a ona jest poza "ukladem" (naszym swiatem). Robot nigdy nie bedzie mial swiadomosci.

Fizyka juz o to dawno zachaczyla, ale dopiero teraz nadchodzi rozkwit tej galezi (ba - nowa era).

Myslenie jednak jest jak najbardziej mozliwe, bo w zasadzie jest podejmowaniem decyzji na podstawie dostepnych danych.

Co innego myslenie abstrakcyjne (kreatywne), nie sadze by bylo kiedykolwiek robotom dostepne w jakims rozsadnym zakresie.

Portret użytkownika tubylec

Mam opory żeby strzelić do

Mam opory żeby strzelić do człowieka ale w stosunku do robota już takich oporów nie mam. I to jest słaba strona robotów .. nie są żywe, nie mają duszy, nie budzą odruchu współczucia, nikt nie będzie miał dylematów moralnych żeby je uziemić.

Portret użytkownika HTX

Mylisz sie. Udowodniono, ze

Mylisz sie. Udowodniono, ze jezeli robot wyglada jak czlowiek do tego stopnia, ze mozg nie potrafi rozroznic... Automatycznie wlaczaja sie emocje jak w stosunku do czlowieka i wiele osob slabych psychicznie da sie zwiesc a robot jak KOCZOWNIK, nie bedzie mial wyrzutow sumienia.

Portret użytkownika barra barra

CEL robotów - człowiek.

CEL robotów - człowiek. Wkrótce wszystko wymknie się spod kontroli. Sukces  człowieka nad robotami będzie polegać na tym, aby przeprogramować je na niszczenie tych, których mają bronić. Ludzi, jak i terenów.
PS. Aby to zrozumieć, należy raz jeszcze obejrzeć 1 część Terminatora i wsłuchać się w szczegóły (nie w obrazy). Tam jest wszystko.
 
jakiś tydzień temu w temacie "Inteligentne roboty mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzkości" pisałem: 
Głupota ludzka rośnie proporcjonalnie wraz ze wzrostem ludzkiej inteligencji. Tym samym głopota robotów nigdy nie wzrośnie, gdyż robot nigdy nie będzie sam myślał, co oznacza, że "inteligencją" nie prześcignie człowieka. Każdy niby robot, który widzimy robi to, co ma wgrane i z czego jest zbdowany, chcę przez to powiedzieć, że innych ruchów nie wykona i niczego nie poczuje ani nie zrobi czego nie ma w swoim programie/systemie. Problem władzy androidów nad ludzkością, polegać będzie na tym, że nastanie moment, kiedy ludzkość straci kontrolę nad adroidem. Łaczenie systemów na całym świecie w jeden, spowoduje błędy w systemach, których ludzkość nie będzie mogła rozwiązać. samoloty, auta, drony, roboty, zwykłe kompy, ... zacznie samoistnie wykonywać czynności w oparciu o swoją budowę. Zainfekowany system globalnym łączem zrobi dziwny reset. Dla przykładu podam, że np. dron wojskowy ma odpowiednią budowę, uzbrojenie i systemy umożliwiające poszukiwanie, naprowadzanie i unicestwienie swpjego celu. a jakie ma wgrane cele w swoim systemie? sami sobie odpowiedźcie.
 
To był ten programista z TERMINATORA, który niewiedział co głupiego wymyślił. Nastanie czas, kiedy człowiek powie: "Terminator z Arnoldem, też był wizją przyszłości". Mało kto wie, ze Iluminaci, to chrześcijańscy mnisi. Wielu ich nie lubi, a okazuje się, że to właśnie oni przekazują nam info w filmach o smutnej przyszłości (mnożyć można przykłądy, które wizjonersko zapowiadały przyszłość, którą już poznaliśmy). Później niech nikt nie mówi, ze nie było sygnałów a my nic z tym nie zrobiliśmy dla naszych dzieci i swoją bezczynnością zgotowaliśmy im gnój w życiu. Ten film pokazuje smutną prawdę.

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Portret użytkownika olo manolo

Tak, Terminator to film

Tak, Terminator to film absolutny, w nim jest wszystko co bylo, jest i bedzie.

Na przyklad:

Nagi Arnold pojawiajacy sie z nikad to bylo ostrzezenie przed homo-ideologia. Tymczasem - choc ostrzezenie bylo trafne - odnioslo jeszcze jeden, zupelnie odwrotny skutek. Podobno ta scena uswiadomila mlodemu, jeszcze nieuksztaltowanemu Biedroniowi wtedy jeszcze nie poslowi, ze lubi chwytac za palki.

Jak widzimy na tym przykladzie, tak silnie oddzialujace dziela rzeczywiscie moga wiele, zarowno dobrego i zlego.

Tylko od nas samych, od naszego charakteru zalezy co dla siebie z tego wyniesiemy. Uwazam ze rola tych ktorzy rozumieja prawdziwe przeslanie tego filmu jest objasnianie tego innym i za to ci dziekuje.

Skomentuj