W okolicy kaldery Yellowstone nagle powstał nowy gejzer

Kategorie: 

Źródło: Internet

W rzece Szoszonów (ang. Shoshone), która przepływa przez terytorium stanu Wyoming i znajduje się na wschód od kaldery superwulkanu Yellowstone, zlokalizowano nowe źródła hydrotermalne. Wulkanolodzy mają dowody aktywności geotermalnej jeszcze z 25 marca. Zaobserwowano wtedy powstawanie dużych pęknięć na powierzchni dna rzeki, z których zaczęły się powstawać tymczasowe gejzery.

 

Hrabstwo Cody, w którym znajdują się nowe źródła geotermalne, w przeszłości było obszarem aktywnym geotermalnie. Jeszcze w 1800 roku istniało tam wiele gorących źródeł, a rzeka Szoszonów nazywana była potocznie "śmierdzącą" właśnie ze względu na charakterystyczny zapach siarki emanujący z gejzerów.

Stopniowo jednak aktywność geotermalna w tym regonie uspokoiła się, nie pozostawiając żadnych aktywnych formacji tego typu. Teraz wygląda na to, że aktywność wulkaniczną w Cody można uznać za wznowioną, a nadmiary ciśnienia i ciepła będą się regularnie wydobywać na zewnątrz.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj