W okolicach północnej granicy Polski spodziewane jest trzęsienie ziemi

Kategorie: 

Źródło: Youtube

Rosyjscy sejsmolodzy nie wykluczają, że w okolicy Obwodu Kaliningradzkiego może dojść do trzęsienia ziemi o magnitudzie nawet 5 stopni w skali Richtera. Ostatnie takie zjawisko miało miejsce w 2004 roku, więc nie jest to wcale rzadkie.

 

Przeanalizowano ślady geologiczne i przekazy historyczne wskazujące na możliwość wystąpienia średniej wielkości trzęsień ziemi w okolicy dzisiejszego Kaliningradu. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 500 lat obszar ten trząsł się wiele razy, ale amplitudy przekraczające 5 stopni stwierdzono w czterech przypadkach. Ostatnio miało to miejsce we wrześniu 2004 roku.

 

Epicentrum zlokalizowano wtedy właśnie na terenie Obwodu Kaliningradzkiego, w okolicy Baltijska, na półwyspie Sambia. Według lokalnych sejsmologów jego magnituda to nawet 5,3 stopnia w skali Richtera. Wstrząs był szeroko odczuwalny w północno-wschodniej Polsce, na Litwie i na Białorusi. Trzęsienie ziemi w regionie kaliningradzkim było zaskoczeniem nie tylko dla mieszkańców, ale także dla władz i służb ratowniczych.  W kilka minut w całym regionie uszkodzone zostały ponad dwa tysiące budynków, w tym wiele przedszkoli i szkół. Takie przypadki zanotowano także w Suwałkach. W sumie rannych zostało 20 osób, a jedna osoba zmarła na atak serca.

Zanim doszło do tego zdarzenia z 21 września 2004 roku powszechnie uważano, że obszar ten jest asejsmiczny. Zdarzenie to wymusiło rewizję poglądów i uzmysłowiło, że istnieje możliwości powtórzenia takiego zdarzenia. Wstępne wyniki badań naukowców rosyjskich wskazują na to, że ponowne zjawisko sejsmiczne o tej skali jest dosyć prawdopodobne. Rozważa się nawet zmianę statusu regionu z asejsmicznego na zagrożony trzęsieniami ziemi.

 

Specjaliści sugerują, że siła wstrząsów nie powinna przekroczyć magnitudy 5,5 stopnia w skali Richtera. Jeśli dojdzie do nich na podobnej niewielkiej głębokości jak we wrześniu 2004 roku to należy się spodziewać kolejnych uszkodzeń budynków, infrastruktury drogowej i kolejowej, które nie są budowane pod kątem wystąpienia takich zagrożeń jak trzęsienia ziemi. Rosjanie zasugerowali także, że potrzebne są zmiany w prawie budowlanym, aby zacząć promować bezpieczniejsze w tych warunkach technologie budowlane.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika scarlett36

No i było trzęsienie

No i było trzęsienie zatrzęsło nieżle19-03-2013 GODZ. 22.10 aż żyrandol sie bujał w każdym pokojy i dzwoniły szklanki na półkach. Mieszkam w okolicach głogowa 5 w skali RICHTERA. Na kopalni RUDNA odcieło 19 górników ale wszyscy wyszli bez zadnego poważnego uszczerbku na zdrowiu.SCARLETT36

Portret użytkownika raqq

Wstrząs był odczuwalny 40 km

Wstrząs był odczuwalny 40 km od epicentrum (okolice miejscowości Chonów). Leżałem już w łóżku, a mimo to poczułem drgania. Od razu wiedziałem, ze musiało dobrze walnąć. Efektem był zawał w jednej z kopalni miedzi. Na czszęście nikt nie zginął.

Strony

Skomentuj