W Oceanie Arktycznym znaleziono cez z elektrowni jądrowej Fukushima-1

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Eksperci z Japońskiej Agencji Nauk i Technologii Geologicznych i Morskich (JAMSTEC) poinformowali, że w wodach Oceanu Arktycznego znaleziono cez-134, uwolniony do atmosfery podczas katastrofy elektrowni jądrowej Fukushima-1. Zgłoszenie nadeszło ze strony badaczy z agencji Kyodo, powołujących się na wyniki badania.

 

Próbki zostały pobrane 19 października na północ od Alaski. Analiza wykazała, że zawartość cezu-134 jest na poziomie 0,07 bekereli na metr sześcienny. Naukowcy nie wykluczyli, że cez-137 może występować w wodach na poziomie 0,95 bekereli na metr sześcienny. Naukowcy zauważyli, że wylanie radioaktywnej wody do Oceanu, może skutkować pojawieniem się w nim trytu.

 

Podczas awarii w elektrowni jądrowej Fukushima-1, paliwo jądrowe stopiło się w pierwszym, drugim i trzecim reaktorze. Woda, która służy do chłodzenia reaktorów i jest zanieczyszczona substancjami radioaktywnymi, przechodzi przez wielostopniowy system ALPS, który pozwala na jej oczyszczenie z 62 rodzajów radionuklidów, za wyjątkiem trytu. 

Tryt jest radioaktywnym izotopem wodoru, nazywanym „superciężkim wodorem”. Występuje on w warunkach naturalnych, lecz ze względu na słabe emisje promieniowania beta, jego wpływ na człowieka jest ograniczony. Stanowi on jednak realne zagrożenie po spożyci, co w razie gdy znajdzię się w organizmach ryb, może wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne.

 

Pod koniec kwietnia japoński rząd zdecydował aby od 2023 roku, zezwolić na zrzut do oceanu wody oczyszczonej w systemie ALPS. Decyzja wywołała zaniepokojenie Rosji, Chin, Korei Południowej i KRLD. Ignorując te obawy, pod koniec sierpnia br. TEPCO przedstawiło plan budowy jednokilometrowego tunelu do odprowadzania radioaktywnej wody. Według opublikowanych materiałów, budowa rozpocznie się w rejonie piątego bloku energetycznego.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Z a p r a s z a m - DobreFilmyTu i NewsyZwojny i Bacologia

 

 

Skomentuj