W oceanach zaobserwowano nieprawidłowy wzrost ilości fitoplanktonu

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Jeszcze niedawno naukowcy byli przekonani, że pod wpływem zanieczyszczeń i zakwaszenia oceanów, znajdujący się tam fitoplankton zginie, co doprowadzi do zniszczenia łańcuchów pokarmowych. Jednak ostatnie badania wskazują na to, że plankton na przekór uczonym, w ciągu ostatniej dekady ilość tych najmniejszych organizmów znacznie wzrosła.

 

Mogłoby się wydawać, że to dobra wiadomość, ale w rzeczywistości jest to nieco niepokojące zjawisko, które martwi biologów, ponieważ nie rozumieją co się dzieje. Aby lepiej zrozumieć te niezwykłe procesy konieczne były pogłębione badania, ponieważ nie jest to do końca jasne, czy taki szybki wzrost planktonu jest korzystny ze względu na obfitość pokarmu dla innych organizmów morskich czy też szkodliwy.

 

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University, wskazuje na dziesięciokrotny wzrost ilości jednokomórkowych glonów. Ich liczba zaczęła szybko, zaczęły rosnąć już po 2000 roku. Eksperci przyznają, że dzieje się coś dziwnego i następuje to bardzo szybko, co obala wszelkie obecnie uznawane hipotezy.

 

Naukowcy przeanalizowali dane na temat rozwoju planktonu w północnym Oceanie Atlantyckim i na Morzu Północnym, Badano fluktuację ilości tych organizmów od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Rezultatem była konkluzja, że za nadzwyczajny rozkwit tego typu życia morskiego odpowiada podwyższony poziom dwutlenku węgla w oceanach.

 

Innymi słowy nastąpił dokładnie odwrotny efekt niż zakładany, ponieważ sądzono, że wzrost kwasowości oceanów spowodowany zwiększoną obecnością dwutlenku węgla wpłynie negatywnie na liczbę tych organizmów, ale tak się nie stało. Uznano zatem, że najprawdopodobniej w cieplejszych okresach między zlodowaceniami namnaża się więcej fitoplanktonu. Zasugerowano też, że obserwowane zjawisko może odgrywać rolę kanarka w kopalni i wskazywać, gdy coś nietypowego dzieje się z klimatem.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vito05

W czasach dinozaurów i

W czasach dinozaurów i dżungli pokrywajacej prawie całą planetę, olbrzymich skrzypów i paproci stężenie CO2 w atmosferze wynosiło .....4 - 5 %   !!!!!!!!!!!!! Był to okres najwiekszego rozkwitu wszelkiej roslinności. Teraz pomału poczynając prawie od zera, bo cóż to jest 0,2 - 0, % może być tylko lepiej. 
Jako ciekawostkę przytoczę sprawę sprzed lat. Otóż w latach 60- tych CIA prowadziło jak zwykle tajną operację poddania ochotników na dłuższe przebywanie w atmosferze o podwyższonym stężeniu CO2 do własnie ok 5 % .
Po paru tygodniach u wiekszości z nich zaczęly sie pojawiać rózne paranormalne zdolnosci. Zaczeli również mocno budzić sie do życia duchowego. Więc kto i czemu tak bardzo boi się CO2 ? hehe

Portret użytkownika Medium

admin napisał:Jeszcze

admin wrote:
Jeszcze niedawno naukowcy byli przekonani, że pod wpływem zanieczyszczeń i zakwaszenia oceanów, znajdujący się tam fitoplankton zginie, co doprowadzi do zniszczenia łańcuchów pokarmowych.
W tym zdaniu widać jak na dłoni, że nauka na służbie u mamony mija się nie tylko z celem, ale i całą metodologią badań, gdzie stawia się błędne (i straszne!) tezy, by je udowadniać bogatym psychopatom.
 

Portret użytkownika warhoł

lubię tak: "Mogłoby się

lubię tak: "Mogłoby się wydawać, że to dobra wiadomość, ale w rzeczywistości jest to nieco niepokojące zjawisko, które martwi biologów, ponieważ nie rozumieją co się dzieje."
 
dobra wiadomość niepokoi, bo nie wiadomo jak z niej zrobić złą!

Portret użytkownika Deckard

Jest powiedziane ze istnienie

Jest powiedziane ze istnienie boga jest bardzo nieprawdopodobne i dlatego nauka woli patrzec w strone bardziej prawdopodobnych zjawisk. Nikt nic nie moze udowodnic na 100%. Sa rzeczy mniej lub bardziej prawdopodobne.
Rozumiem ze Ty jestes pewien ze Twoj bog isnieje? Co Cie tak upewnia jesli mozna wiedziec?
 

Portret użytkownika Maximus Rex Angelus

Oczywistość boskiego bytu nie

Oczywistość boskiego bytu nie wymaga dowodów, bo sam Wszechświat i matematyczna jego organizacja jest takim samym pewnikiem jak punkt matematyczny. Jak dotąd nie udowodniono żadnego kłamstwa, w tym zwanego "hipotezą ewolucji"

Strony

Skomentuj