W obszarze podbiegunowym odkryto niezwykle rzadkie jezioro lawy

Kategorie: 

Źródło: British Anctarctic Survey

Naukowcy odkryli niezwykłe jezioro lawy znajdujące się na wyspie Saunders, na obszarze Sandwicha Południowego. Jezioro mierzy między 90 a 215 metrów i może osiągać temperatury powyżej 1200 °C. Tego typu zbiorniki są niezwykle rzadkie i przestają istnieć zazwyczaj w ciągu około stu lat od powstania.

Zdjęcia satelitarne z lat 90. pokazywały „trwałe anomalie termiczne”, które nie zostały bezpośrednio powiązane z możliwym istnieniem jeziora lawy. Obrazy satelitarne o niskiej rozdzielczości wykonane w 2001 r. potwierdziły jego istnienie, jednak na ich podstawie nie można było stwierdzić, kiedy powstał zbiornik. Położenie jeziora w niedostępnym regionie uniemożliwiło dalsze badania.

„Cieszymy się, że odkryliśmy tak rzadką formację geologiczną.” powiedział geolog Alex Burton-Johnson w oświadczeniu. – „Zidentyfikowanie jeziora lawy wzbogaciło naszą wiedzę na temat aktywności wulkanicznej, dostarczyło więcej informacji o tych rzadkich formacjach, a także pomogło nam opracować techniki monitorowania wulkanów z kosmosu”.

Obecnie badacze z British Antarctic Survey przeanalizowali obrazy satelitarne o wyższej rozdzielczości wykonane w latach 2003–2018 i wykorzystując dane datowane na rok 1989, odkryli, że cechy zbiornika na wyspie Saunders są zgodne z innymi jeziorami lawy na całym świecie.

Jezioro znajduje się na Górze Michel – aktywnym bazaltowym stratowulkanie, który plasuje się wśród najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W ciągu ostatnich 200 lat na wyspach Sandwicha notowano regularne erupcje, ale niewiele wiadomo na temat ich aktywności.

 

Inne jeziora lawy znajdują się w Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, na Antarktydzie, na Hawajach oraz w Nikaragui.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.plSkomentuj