W obszarze islandzkiej erupcji wulkanicznej otworzyła się już czwarta szczelina, z której wypływa lawa

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W ciągu ostatnich kilku dni w miejscach erupcji wulkanicznej w dolinie Geldingadalur otworzyła się nowa szczelina. Wszystkie cztery otwarte pęknięcia znajdują się w obszarze, który eksperci uważają za niebezpieczny.

 

Mapa opublikowana przez Islandzkie Biuro Meteorologiczne, Instytut Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Islandzkim i Islandzką Służbę Obrony Cywilnej pokazuje dość duży obszar erupcji w Geldingadalur, jest obecnie uważany za obszar potencjalnie niebezpieczny. Nie można wykluczyć, że powstaną tam kolejne szczeliny tryskające lawą. 

Na szczęście erupcja nie jest tak duża jak spodziewali się islandzcy wulkanolodzy, którzy alarmowali od wielu tygodni, że trwająca w tej części wyspy aktywność sejsmiczna, wskazuje na możliwość aktywacji stratowulkanów. Stało się inaczej, ale to nie oznacza, że islandzkie żywioły powiedziały już ostatnie słowo.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj