W Nowej Zelandii odkryto nowy gatunek gigantycznej papugi

Kategorie: 

Źródło: Professor Paul Scofield, Canterbury Museum

W Nowej Zelandii, na podstawie skamielin, odkryto wymarły gatunek gigantycznej papugi. Jest to jednocześnie największy rodzaj tego gatunku, jak i pierwszy gatunek wymarłej gigantycznej papugi, jaki kiedykolwiek odkryto.

Nowo odkryty ptak został nazwany na cześć greckiego bohatera Heraklesa ze względu na jego rozmiar i siłę. Herakles inexpectatus osiągał wzrost około 1 metra i był prawie dwukrotnie wyższy niż kultowa kakapo – poprzednio znana jako największa papuga. Herakles ważył imponujące 7 kilogramów – dla porównania, kakapo waży najwyżej 4 kilogramy.

 

Badania sugerują, że gatunek ten wyodrębnił się około 19 milionów lat temu. Skamielina okazu została znaleziona w St Bathans w Central Otago, regionie w Nowej Zelandii znanym z odnajdywania tam skamielin ptaków i innych zwierząt z okresu miocenu.

Podobnie jak kakapo, herkules był członkiem starożytnej nowozelandzkiej grupy papug, zupełnie innej niż dzisiejsze ary i kakadu. Podobnie jak kakapo, żywi się nasionami, owocami, korzeniami, a nawet korą drzew. Ptak posiadał ogromny dziób, który dawał mu ogromną przewagę w poszukiwaniu pożywienia.

 

Nowa Zelanda jest znana z gigantycznych gatunków ptaków, które kiedyś zamieszkiwały wyspę. Niegdyś żyło tam dziewięć gatunków moa, z których największy mierzył 3,6 metra, a ponadto istniały gatunki pingwinów wyższych od człowieka.

 

Wykopaliska w St Bathans są prowadzone już od 20 lat, jednak wciąż zapewniają fascynujący wgląd w różnorodną faunę lądową, która żyła w klimacie podzwrotnikowym miliony lat temu. Badacze mają nadzieję odkrywać nowe niezwykłe skamieliny, które mogą dostarczyć wielu informacji na temat prehistorycznych zwierząt.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj