W Nowej Zelandii już niedługo mogą pojawić się autonomiczne latające taksówki

Kategorie: 

Źródło: CORA, YouTube/Fortune Magazine

Firma finansowana przez założyciela Google, Larry'ego Page'a, zaprezentowała elektryczną, autonomiczną taksówkę powietrzną, która może poruszać się z prędkością do 180 km/h.

Cora może wykonać 100 km na jednym ładowaniu oraz startuje i ląduje w pozycji pionowej. Pojazd będzie ostatecznie dostępny dla klientów jako usługa „podobna do linii lotniczych lub wspólnych przejazdów” – oświadczyła spółka macierzysta Kitty Hawk.

 

Ten typ samolotu jest znany jako eVTOL – co oznacza pionowy start i lądowanie oraz napęd elektryczny. Cora jest jednak wyjątkowo interesującym modelem, ponieważ startuje dopiero po wzniesieniu się w powietrze.

Pojazd, przez wzgląd na swoje zasilanie, posiada niewielki zasięg, jednak ma szanse sprawdzić się jako taksówka miejska na niewielkich dystansach. Cora działa w oparciu o oprogramowanie atomatycznego latania w połączeniu z ludzkim nadzorem. Taksówki zostały opracowane w Nowej Zelandii, gdzie rząd z zadowoleniem przyjął projekt ze względu na swoje ekologiczne podejście do transportu.

„Mamy ambitny cel, aby do 2050 r. osiągnąć zerowy poziom emisji spalin w Nowej Zelandii.” –powiedziała dr Megan Woods, minister ds. Badań, nauki i innowacji w filmie promocyjnym samolotu.

Firma potwierdziła, że ​​obecnie współpracuje z organami nadzoru lotniczego, ale odmówiła wyznaczenia konkretnej daty, kiedy taksówki mogłyby stać się dostępne dla wszystkich.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj