W Nowej Kaledonii trwa referendum w sprawie niepodległości od Francji

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Nicolas Raymond/CC BY 2.0

Nowa Kaledonia głosuje dziś w sprawie uzyskania niepodległości. Na odległym terytorium zamorskim od wielu lat dochodzi do sporów w sprawie przynależności wysp do Francji. Rdzenna ludność chce, aby Nowa Kaledonia stała się niezależnym państwem.

 

Referendum niepodległościowe będzie mieć decydujące znaczenie dla przyszłości wysp. Nowa Kaledonia to francuskie terytorium zamorskie, położone na południowym Pacyfiku, na wschód od Australii. Od kilku dekad jest rozdarta między Kanakami – rdzenną ludnością wysp, a potomkami francuskich osadników.

 

Władze Francji zachęcają do głosowania za utrzymaniem obecnego statusu wyspy. Nic dziwnego, skoro Nowa Kaledonia posiada jedne z największych złóż niklu i kobaltu na całym świecie, a także wiele innych surowców. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że jeśli Nowa Kaledonia odłączy się od Francji, może znaleźć się na celowniku Chin, które rozszerzają swoje wpływy po całym Pacyfiku.

Źródło: BeenAroundAWhile/CC BY 3.0

Od 1853 roku, Nowa Kaledonia była własnością Francji, a w 1946 roku uznano ją za terytorium zamorskie Francji. W latach 80., na wyspie zaczęły pojawiać się pierwsze dążenia niepodległościowe, które prowadziły do konfliktów z rządem we Francji. Wymusiło to nadanie Nowej Kaledonii specjalny status – w 1998 roku, pozwolono jej ustanowić prawo lokalne i powołać własny rząd, choć wciąż pozostaje zależna od Francji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj