W Norwegii schwytano wieloryba, który może być rosyjskim szpiegiem

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

W pobliżu wyspy Ingoy w regionie Finnmark rybacy spotkali białego wieloryba ze specjalnym zestawem na ciele, na którym napisano: „Wyposażenie Sankt Petersburga” (Equipment of St. Petersburg) - informuje norweski kanał telewizyjny NRK. Sprzęt posiada mocowania do kamery GoPro.

 

Według biologa morskiego, profesora Oidina Rickardsena z Uniwersytetu w Tromsø, taki sprzęt nie jest wykorzystywany przez naukowców. „Wiemy, że w Rosji trzymają oswojone wieloryby, które czasami podążają za naszymi łodziami. Niektóre z nich wydają się być wolne” - powiedział Rickardsen norweskim dziennikarzom.

Z kolei Martin Biuv z Instytutu Badań Morskich uważa, że sprzęt należy do wojska, prowadzącego badania w sprawach morskich - pisze  z kolei Fontanka. Wieloryb podpłynął do łodzi rybackiej w czwartek 25 kwietnia br. i próbował uwolnić się od więzów. Naukowcy byli w stanie usunąć pasy, które były zbyt mocno zaciśnięte, ale dopiero następnego dnia.

Wiadomości wywołały niepokój w sąsiedniej Finlandii. „Podejrzewam, że zwierzę uciekło z bazy wojskowej floty murmańskiej” - napisał na Twitterze operator wojskowy Samuli Haapaa. (Rosja nie posiada floty murmańskiej; stwierdzenie może odnosić do północnej siedziby w Siewieromorsku w regionie murmańskim). Haapaa pyta „jaki sprzęt był w zaprzęgu? Czy dla działań eksperymentalnych, czy wojskowych?

 

Portal Ilta-Sanomat zwrócił się nawet do doświadczonego fińskiego oficera wywiadu, pułkownika Juha Vihersaari, który w 1999 r. zapoznał się z walczącymi delfinami na Krymie. Dla niego wywiad jest najbardziej oczywistą opcją, ale jeśli ssak morski coś rejestrował, musiałby wrócić lub być w stanie przekazać informacje na niewielką odległość, na przykład do bardzo małego drona, którego nie zauważa wojskowy system śledzenia. Według Vihersaari, oficer wywiadu morskiego może otrzymywać informacje o elektronicznych systemach kontroli zainstalowanych na dole. Wśród hipotez, które wyraził ekspert, był nawet transport urządzeń wybuchowych w celu osłabienia np. kabli telekomunikacyjnych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Sarkazm

Oczywiście, że to rosyjski

Oczywiście, że to rosyjski szpieg. Wszyscy wszak wiedzą, że tradycją jest iż służby specjalne podpisują się pod swoimi działaniami. Wcześniej nowiczok, teraz wyposażenie st. Petersburga. 

Po drugiej stronie jest krystalicznie czysty i uczciwy zachód, któremu by na myśl nie przyszła taka prowokacja. 

Skomentuj