W nocy początek burzy geomagnetycznej, możliwa zorza polarna nawet nad Polską.

Kategorie: 

solarham.net

Dzisiaj w nocy z czwartku na piątek +/- 7h zacznie się napływ cząsteczek na naszą magnetosferę. Niektóre prognozy mówią, że może to być jedna z największych burz obecnego maksimum cyklu. NASA wydała ostrzeżenie o możliwości uszkodzenia satelitów, a także elektroniki na Ziemi.

 

Burza będzie przebiegała w trzech fazach. Najpierw dotrze do nas CME z samoistnego wybuchu, o którym pisaliśmy we wtorek. Następnie uderzy w naszą magnetosfrę plazma, która oderwała się z okolic równika naszej gwiazdy. Mniej więcej po kilku godzinach ziemska magnetosfera otrzyma kolejny ''cios'' w postaci CME z nastepnego samoistnego wybuchu, który miał miejsce wczoraj.

Nie wiadomo do końca jak duża będzie burza dopóki  nie dotrze do nas plazma. Po wskazaniach magnetometru można stwierdzić że będzie spora. Osoby podatne na takie zjawiska mogą odczuwać bóle głowy, złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu.


Wiatr słoneczny powinien oscylować w granicach 700/800 km/s indeks planetarny Kp między 6 a 8 co spowoduję utworzenię się zórz polarnych na średnich szerokościach geograficznych równierz w Polsce. Sytuacje można śledzić tutaj  jeżeli wskaźnik Bz wyniesie -20 można wypatrywać zorzy nad północnym horyzontem. Informację na bieżąco będą podawane na czacie ZnZ.

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov/

http://solarham.net/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Strony

Skomentuj