W Nigrze zrealizowano projekt przesiedlenia rzadkich zachodnioafrykańskich żyraf

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Inicjatywa przyczynia się do odrodzenia gatunku. Osiem zachodnioafrykańskich żyraf zostało przeniesionych do rezerwatu w Nigrze do pierwszego ośrodka ochrony tego podgatunku. Nowym siedliskiem dla zwierząt stał się centralny region kraju Gadabedji, gdzie osobniki tego gatunku nie spotkały się od ponad pięćdziesięciu lat. Zoolodzy mają nadzieję, że działanie to będzie miało pozytywny wpływ na populację.

 

Projekt jest nadzorowany przez rząd Nigru. Osobniki zostały złapane w tzw. strefie żyraf, tj. w siedlisku 60 km od stolicy Niamey. Wcześniej żyrafy z Afryki Zachodniej spotykano tylko w tym obszarze. Jednak zwierzęta mieszkają tu razem z lokalną ludnością i zmuszone są do konkurowania z ludźmi o terytorium i zasoby naturalne. Długoszyje ssaki są zagrożone przez rosnącą populację, nielegalne polowania i działalność rolniczą. W związku z tym obserwuje się dużą migrację tych stworzeń poza strefę.

 

Złapane żyrafy przez trzy tygodnie były przygotowane do transportu. Zwierzęta przejechały 800 km w otwartych ciężarówkach i zostały zwolnione w rezerwacie. Według zoologów, którzy realizują projekt, ten krok pozwoli rozwinąć Gadabedji jako flagowy rezerwat dzikiej przyrody w Nigerii, a także nadzieję, że przesiedlenie przyspieszy tempo odradzania się gatunków.

 

Według organizacji Giraffe Conservation Foundation (GCF) populacja żyrafy spadła w Afryce w ciągu ostatnich 30 lat. Kilka regionalnych podgatunków zwierząt żyjących na terytorium Nigerii, Mali, Mauretanii i Senegalu znajduje się obecnie tylko w Nigrze.

 

W połowie lat dziewięćdziesiątych na wolności żyło 49 osobników żyrafy z Afryki Zachodniej. W 2008 r. ten regionalny podgatunek znalazł się na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych (IUCN) jako gatunek zagrożony. Dzięki środkom podjętym przez rząd Nigru populacja zachodnioafrykańskich żyraf wzrosła do 600 sztuk. Doprowadziło to do faktu, że w ubiegłym miesiącu IUCN zmieniło stan zachowania zwierząt jako gatunek wrażliwy. Od 2005 roku działania ochrony tych stworzeń są wspierane przez GCF i Sahara Conservation Fund.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj