W Nigerii ostrzegają homoseksualistów i radzą im wyjazd z kraju

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Wysoka rangą nigeryjska policjantka poradziła homoseksualistom mieszkającym w tym afrykańskim kraju, by opuścili Nigerię. W innym wypadku muszą się liczyć z potencjalnym postępowaniem karnym.

Dolapo Badmus jest głównym nadinspektorem i zarazem rzeczniczką Dowództwa Policji w stolicy Nigerii, Lagos. Na swoim prywatnym koncie na Instagramie (gdzie jest obserwowana przez 125 tysięcy internautów) opublikowała komentarze, które wywołały skrajne reakcje społeczeństwa. Badmus napisała:

Jeśli jesteś homoseksualistą, to Nigeria nie jest miejscem dla ciebie. Istnieje prawo, które zakazuje związków ludzi tej samej płci, a także prowadzenia homoseksualnych klubów, stowarzyszeń czy organizacji. Grozi za to nawet do 14 lat więzienia. Jeśli jesteś homo, opuść kraj lub staw czoła oskarżeniu.

Badmus osiągnęła niemalże status gwiazdy w swoim kraju, dzięki częstym wpisom w mediach społecznościowych. Warto przypomnieć, że pomimo mocnych sprzeciwów międzynarodowych, kontrowersyjną ustawę o zakazie zawierania związków małżeńskich między ludźmi tej samej płci, podpisał w 2014 roku były prezydent Nigerii, Goodluck Jonathan. Według zapisów nowego prawa, homoseksualiści mogą zostać skazani nawet na 14 lat pozbawienia wolności.

 

Ustawa została szeroko potępiona przez wiele organizacji praw człowieka, takich jak Amnesty International czy Human Rights Watch. Należy jednak zaznaczyć, że w samej Nigerii antygejowskie prawo cieszy się szerokim poparciem obywateli. Według niedawnego sondażu, przeprowadzonego na grupie 2000 osób, aż 90% Nigeryjczyków popiera egzekwowanie ustawy. Również pod postem Badmus na Instagramie większość komentarzy była pozytywna, a użytkownicy wyrażali przekonanie, że homoseksualizm jest złem, które należy wyplenić.

 

Homofobia jest szeroko rozpowszechniona na kontynencie afrykańskim. Ponad połowa krajów uchwaliła ustawy, które sprawiają, że bycie homoseksualistą jest nielegalne. W Somalii i Sudanie Południowym takie osoby mogą nawet ponieść karę śmierci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj