W Niemczech wprowadzono bezwarunkowy dochód podstawowy. Czy to odpowiedź na pandemię?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W Niemczech rozpoczęto właśnie eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Garstka wybrańców będzie otrzymywać comiesięczne wypłaty bez względu na to, czy będzie pracować, czy zostanie na bezrobociu. Podobne programy były już uruchamiane w wielu innych krajach.

 

Nasz zachodni sąsiad losowo wytypował 120 osób, którym będzie wypłacał po 1200 euro miesięcznie przez 3 lata. Eksperyment jest prowadzony przez Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych, który zebrał fundusze na ten cel w zbiórce od około 140 tysięcy ludzi. Życie ochotników będzie w tym czasie porównywane do 1380 osób, które nie będą otrzymywać żadnych pieniędzy.

 

Eksperyment ma przede wszystkim wykazać, czy osoby pobierające „darmowe pieniądze” będą w jakikolwiek sposób angażować się zawodowo. Uczestnicy tego programu mogą bowiem pobierać pieniądze i pracować jednocześnie. Bezwarunkowy dochód podstawowy ma wielu zwolenników, którzy uważają, że pozwoli on poprawić życie biedniejszej części społeczeństwa. Jednak przeciwnicy argumentują, że otrzymywanie darmowych pieniędzy może rozleniwić i zniechęcić do pracy, a poza tym może być zbyt kosztowny dla państwa.

Przykładowo Finlandia rozpoczęła swój własny eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym w styczniu 2017 roku. Badanie dobiegło końca pod koniec 2018 roku. Rząd wytypował 2 tysiące osób bezrobotnych i każdego miesiąca wypłacał im po 560 euro. Gdy porównano ich życie z grupą kontrolną, okazało się, że „darmowe pieniądze” od państwa w żaden sposób nie zachęciły uczestników programu do poszukiwania pracy, dlatego eksperyment nie został przedłużony.

 

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma być odpowiedzią na powszechną robotyzację i automatyzację miejsc pracy, która prowadzi do zwolnień. Jednak w kwietniu 2020 roku, papież Franciszek ogłosił, że należy rozważyć wprowadzenie takiego programu w odpowiedzi na kryzys, spowodowany pandemią koronawirusa, która również przyczyniła się do zwolnień i pogorszenia sytuacji finansowej wielu ludzi.

 

Bezwarunkowe wsparcie w postaci pieniędzy faktycznie może się okazać pomoce w tych trudnych czasach. Z drugiej strony, żaden z nas nie chciałby być jeszcze bardziej zależy od państwa. Prawda jest taka, że „bezwarunkowy” dochód podstawowy w każdej chwili może zmienić swój charakter – rząd może np. usuwać z programu konkretne osoby, które uzna za wrogie dla swojego istnienia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Naleśnik

Tego typu programy podobnie

Tego typu programy podobnie jak pincet plus służą pobudzeniu, i rozwojowi gospodarki. Wiele gospodarek po covidzie leżą i kwiczą, dla tego trzeba rzucić ludziom trochę chajsu a ci pobiegną do sklepu nakupią wódeczki i już przemysł alkocholowy wstaje z kolan, i tak ze zszystkim zależy co kto lubi...

Portret użytkownika Wojna INFO

Prawdziwy Gwarantowany Dochód

Prawdziwy Gwarantowany Dochód Podstawowy (GDP) nie polega na wypłącaniu garstce ludzi pięniedzy, czy nawet wypłacaniu piniędzy wszystkim. To cały ciąg działań którego częścią jest wypłącanie każdemu obywatelowi mieszkającemu stale w kraju (bez względu na wiek, czy cokolwiek) kwoty niezbędnej do przeżycia. Oprócz tego likwidacji ulegają ZUS (itp), opieka społeczna, NFZ, duża część zbędnych urzędów (bo nie będzie problemu z bezrobociem), 500+ ttd. Po sprawdzeniu rachunku może się okazać, że jest to nawet tańsze dla budżetu państwa. Niestety by ludzie zgodzili się na coś takiego potrzebny jest szok na miarę szoku spowodowanego przez drugą światową. 

Gdyby kogoś interesowało dlaczego władza (prawdziwa) chce tego to odpowiedź jest prosta. Kontrola. Gdy jesteś zależny od GDP musisz uważać by nie odebrano ci obywatelstwa, albo praw obywatelskich (tak mają teraz niektórzy skazani).

Portret użytkownika YaHu

Jestem aktywmy zawodowo,

Jestem aktywmy zawodowo, program wykorzystałbym tak, że wziąlbym sobie wolne środy. Czyli pracowałbym na 80 %. Wten jeden dzień załatwiałbym regularnie zaległe sprawy, jak w normalny dzień roboczy. W weekendy natomiast bym mógł odpoczywać. Innym rozwiązaniem dla takiego programu jest tryb zduplikowanych miejsc pracy. Dwóch ludzi na tym samym stanowisku tydzień pracy na tydzień wolnego. Z zaznaczeniem że dostając pieniądze gwarantowane nie można pracować mniej niż 2 tyg miesięcznie. Ale to tylko mój pomysł, nie wiem jakie są słabe strony i czy by wypalił.

Portret użytkownika euklides

Jesteś aktywny zawodowo, OK.

Jesteś aktywny zawodowo, OK. Ale co wytwarzasz? Jest to użyteczne dla społeczeństwa?

Ja byłbym za dochodem gwarantowanym, ale pod warunkiem, że urzędnicy, prawnicy, i ludzie na całej masie wyrosłych na biurokracji sztucznych etatów, a przede wszystkim politycy odpie...ją się od tych, którzy ten dochód gwarantują. Po prostu wysłać was na Bahamy i zażywajcie niekończących się wakacji, ale pozwólcie działać tym, którzy mają więcej oleju w głowie od was.

Portret użytkownika YaHu

Wysłać was... Wysłać ich

Wysłać was... Wysłać ich bardziej by pasowało. Jestem linczym zaplatajacym. Zaplatam cumy i wykonuję wszelkie zakończenia lin stalowych, wytwarzam też niestandardowe siatki, zabezpieczenia z lin, linek stalowych wszelkiego rodzaju. Szukam rozwiązań w sprawach w których trzeba wykazać się kreatywnoscią i wprowadzam własne projekty w życie dla klientów z branży offshore jak i na lądzie z wykorzystaniem zaawansowanej technologii. Czyli jestem robolem z ciekawą pracą Smile czy to jest użyteczne dla społeczeństwa? Myślę że tak. Wielu klientów trafia do mnie po paru firmach po drodze i jest wdzięczna. To sam oceń. Co do wysyłania ludzi na Bahama i niech robią co chcą to sorki ale jestem przeciwny, nic nie ma za darmo a jak już się zdarzy to można to wykorzystać mądrze, z mojej perspektywy patrząc. Jeśli masz wiecej "oleju" w głowie ode mnie a na pewno masz, bo ja mam encephalon to nie wiem co Ci odpowiedzieć Smile zagiąłeś mnie. 

Portret użytkownika euklides

To po ch.. ci dochód

To po ch.. ci dochód gwarantowany, który sam sobie opłacisz w podatkach? Tobie można po prostu obniżyć podatki i będzie to efektywniejsze i tańsze... Piszesz "nic nie ma za darmo", ale opowiadasz się za dochodem gwarantowanym? Coś tu nie gra.

Portret użytkownika YaHu

Gra gra tylko nie załapałeś.

Gra gra tylko nie załapałeś. Dla mnie najcenniejszy jest czas prywatny, który mogłbym sobie kupić za dochód gwarantowany. Jednocześnie bym pracował, żeby nie zdziadzieć na kanapie oraz aby prowadzić życie na dotychczasowym poziomie. Tak jak pisałem środa wolna pokryta z tego dochodu gwarantowanego mnie satysfakcjonuje, nie potrzebuje dostać minimalnej i nic nie robić bo nie ma nic za darmo. Ktoś musi wypracować dobra itd. Suma sumarum gdybym pracował 4 dni w tygodniu byłbym bardziej efektywny w pracy bo bym wiedział że mam weekend tylko dla siebie i pozałatwiane sprawy. Miałbym tyle samo pieniędzy co miesiąc bo nadwyżką spłacałbym kredyt szybciej, pracowałbym mniej i miał wiecej czasu, mi się podoba Smile Zgadzam się z Tobą program powinien objąć ludzi, którzy coś wytwarzają. Pozdrawiam.  

Portret użytkownika euklides

Chyba ty nie załapałeś.

Chyba ty nie załapałeś. Dochód gwarantowany opłcasz sam w podatkach. Jeśli nadal nie łapiesz, to mogę ci zagwarantować taki dochód, tylko daj mi 2000 zł. Dostaniesz z tego 1800 zł dochodu gwarantowanego i będziesz miał wolną środę pokrytą z dochodu, który ci zagwaratuję. Podać numer konta?

Portret użytkownika YaHu

No dobra nie jestem jakimś

No dobra nie jestem jakimś twardogłowym betonem wyluzuj Smile Powiedzmy że mnie przekonałeś. A co byś powiedział na drugą część mojego komentarza z tymi zduplikowanymi miejscami pracy, wypaliło by czy raczej nie według Ciebie ?

Strony

Skomentuj