W Niemczech powstaje pierwszy dom jednorodzinny wydrukowany w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: PERI

Drukarki 3D wytwarzające plastikowe przedmioty o niewielkim zastosowaniu to już przeszłość. Współczesne najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia potrafią drukować obiekty z różnych materiałów, np. z metalu lub szkła. Natomiast wielkie drukarki 3D mogą nawet wydrukować mieszkania. W Niemczech powstaje właśnie pierwszy dom jednorodzinny w technologii 3D.

 

Niemiecka firma PERI w ostatnich latach zainteresowała się możliwościami, jakie oferują drukarki 3D. Po kilku miesiącach oczekiwania na uzyskanie zgody, rozpoczęła budowę pierwszego w Niemczech drukowanego domu jednorodzinnego. Obiekt powstaje w mieście Beckum w Nadrenii Północnej-Westfalii.

 

PERI korzysta z największej na świecie drukarki bramowej BOD2, która potrafi tworzyć budynki o długości 27 metrów, szerokości 12 metrów i wysokości 8 metrów. Ta ogromna drukarka tworzy ściany, nakładając na siebie poszczególne warstwy zaprawy i betonu. W ciągu pięciu minut potrafi wydrukować 1 metr kwadratowy ściany. Technologia należy do duńskiej firmy COBOD, natomiast betonowy „tusz” zapewniła niemiecka firma HeidelbergCement.

Dwupiętrowy dom jednorodzinny będzie miał powierzchnię 160 metrów kwadratowych. Oczywiście drukarka 3D tworzy całą konstrukcję z wyjątkiem takich elementów jak drzwi i okna. Jednak dzięki uzyskaniu odpowiedniej zgody, pracownicy mogą pracować na terenie budowy podczas drukowania, dzięki czemu montaż rur i innych części odbywa się bez zakłóceń.

 

Pomysł budowania domów z pomocą drukarki 3D jest eksplorowany niemal na całym świecie. W Chinach używano technologii 3D to stawiania całych domów w ciągu 24 godzin. Również w Polsce mamy firmę Rebuild, która opracowała drukarkę 3DCP, z pomocą której w ramach testu postawiono budynek o powierzchni 7 metrów kwadratowych. Druk 3D ogólnie ułatwia prace budowlane i znacząco przyspiesza czas budowy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

z poczatku się obawiałem bo

z poczatku się obawiałem bo niemiec plus beton równa się przecież bunkier ale jak zobaczyłem że na spokojnie robią sobie takie okrągłe domki bez okien i klamek... będzie dobrze myślę....
najważniejsze to zostawić w spokoju tę ekipę drukującą domki i tylko przez komin od święta wrzucać im jedzenie....

 

Portret użytkownika euklides

No faktycznie, uber technika.

No faktycznie, uber technika... Niemiaszki to kolejny po amerykańcach failed nation, który zamienił siekierkę na LGBT i imigrantów. Czekam na beczkowóz z gnojówką 3D "bioelektronik" made in deutschland,  drukujący tęczowe ścieżki postępu na autobahnach.

Skomentuj