W Niemczech miał miejsce neonazistowski atak na polskich weteranów, niewolników III Rzeszy

Kategorie: 

www.kulturograf.de

Incydent miał miejsce przy okazji odsłonięcia pomnika ku czci ofiar w pobliżu fabryki w Hamburgu Bergedorf. Polskie media raczej przemilczały sprawę. Monument ma upamiętniać ludzi, którzy zmuszani byli do pracy przymusowej. Na uroczystości zaproszono siedmiu polskich delegatów, więźniów III Rzeszy, którzy przeżyli II wojnę światową. 

Podczas ceremonii otwarcia 42 - latek, ubrany w skórzaną kurtkę, rzucił gaz pieprzowy na Polaków, siedzących w pierwszym rzędzie. Jeden z pokrzywdzonych weteranów miał krzyknąć: "Jestem ślepy, nie widzę, proszę o pomoc." Osiem osób doznało niewielkich obrażeń. Wszystkie zostały hospitalizowane. Napastnika aresztowano. Okazało się, że jest to znany działacz skrajnej prawicy Frank A., który cierpi rzekomo na zaburzenia psychiczne.

W przeszłości ukarano go grzywną 3 tys. euro za  kolportowanie i dostarczanie środowiskom neonazistowskim literatury ekstremistycznej. Autorem pomnika jest polski artysta Jan de Weryha. W Bergedorf pracowało tysiące robotników przymusowych. Wśród nich byli jeńcy wojenni i więźniowie obozu koncentracyjnego Neuengamme, w tym także dzieci, które były wykorzystywane w celu zabezpieczenia ciągłości produkcji wojennej. W uroczystościach odsłonięcia pomnika wzięło udział ok. 200 osób.

 
 
Żródło: 

 

Ocena: 

0
Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika syzyf

Cyprian Kamil Norwid   Moja

Cyprian Kamil Norwid Moja piosnka (II)Do kraju tego, gdzie kruszynę chlebaPodnoszą z ziemi przez uszanowanieDla darów Nieba…,Tęskno mi, Panie.Do kraju tego, gdzie winą jest dużąPopsować gniazdo na gruszy bocianie,Bo wszystkim służą...,Tęskno mi, Panie.Do kraju tego, gdzie pierwsze ukłonySą - jak odwieczne Chrystusa wyznanie,„Bądź pochwalony!”,Tęskno mi, Panie.Tęskno mi jeszcze i do rzeczy innej,Której już nie wiem, gdzie leży mieszkanie,Równie niewinnej...,Tęskno mi, Panie.Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,Do tych, co mają tak za tak - nie za nie,Bez światło-cienia...,Tęskno mi, Panie.Tęskno mi owdzie, gdzie któż o mnie stoi?I tak być musi, choć się tak nie staniePrzyjaźni mojej...,Tęskno mi, Panie

Portret użytkownika syzyf

faktycznie , "za miedza" nie

faktycznie , "za miedza" nie idzie ten filmik-jak idzie na wyspach znaczy wyspiarzom obojetny! co do neo-na-czy samo na- zistami wyzywa sie teraz w krainie angeli wszystkich kturzy podnosza glos nie po mysli angeli wlasnie i jedynej slusznej multikulturalnej,wymieszanej,kosmatej,czarnej,grabiezczej,oszukanczej...polityce.Wypisz wymaluj rowno po obu stronach odry!!! nazewnictwo troche inne ale wszedzie NARODOWCY sa rowno gnebieni! no i bez przerwy szczuje sie mendialnie i jednych i drugich na siebie!bo i co by bylo jak by sie ludzie dogadali nie "idac jedyna sluszna droga"??? strach im pomyslec hahaha to tez incydenty jak z tym przyglupem czy innymi cyckami na cmentarzu Polskim we Lwowie,jak "polskie obozy koncentracyjne" sie wyrwaly pastowanemu jobliscie...itd... sa niezbedne!!! to wszystko jest show dla mas-nas hahaha wielu i wszedzie juz dawno to widzi!!! no ale spora czesc ma rozumu minus trzy osly no i na nich "swiat sie kreci"!!!

Portret użytkownika MASAKRA

@ Anonimie, mieszkam w

@ Anonimie, mieszkam w Niemczech i filmu ktory tu wkleiles nie moge zobaczyc. Pokazuje mi sie info, ze nie mieszkam w Polsce i dlatego nie moge zobaczyc filmu :-/.Pytanie : Czy sa to  juz tak duze ZMIANYnaZIEMI ze trzeba robic zapasy i kopac bunkier ?

Strony

Skomentuj