W Niderlandach zanotowano rekordowy wzrost ilości samobójstw za pomocą eutanazji

Kategorie: 

Źródło: tg

Coraz więcej pacjentów chce pożegnać się z życiem za pomocą legalnej eutanazji po tym, jak kliniki w Niderlandach podały najnowsze dane o gwałtownym wzroście liczby wniosków o śmierć. Centrum Eutanazji z siedzibą w Hadze informuje o 22% wzroście liczby zgonów realizowanych w ten sposób. W 2019 r. złożono w sumie 3122 wnioski o eutanazję.

 

Lekarze Centrum uśmiercili około jednej trzeciej pacjentów, którzy się o to ubiegali. Klinika w Hadze znana jest ze szczególnie trudnych przypadków.

„Co tydzień co najmniej trzynaście osób kontaktuje się z nami, aby powiedzieć wprost: „Pomóż mi. Nie mogę kontynuować życia”- mówi Stephen Plater, kierownik Centrum.

Plater spodziewa się wzrostu liczby wniosków o eutanazję w tym roku. Eutanazja jest dozwolona przez prawo w Holandii, ale pod pewnymi warunkami. Pacjent powinien być nieuleczalnie chory i odczuwać nieznośny ból. Żądanie eutanazji nie powinno być traktowane priorytetowo, a pacjent powinien skonsultować się z więcej niż jednym lekarzem.

 

W 2018 r. około 6 585 osób zostało poddanych eutanazji w Holandii. Ponad 90% z nich to pacjenci z zaawansowanym rakiem. Centrum pomogło również umrzeć 96 pacjentom z demencją. To jest o 26 więcej niż w roku poprzednim.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika adda

Samobójstwa ludzi terminalnie

<p>Samobójstwa ludzi terminalnie, odczuwających jednocześnie nieznośny ból, miałby sens, niestety lewactwo do chorób terminalnych dopisało niektóre przypadki nieuleczalnej depresji. Dodatkowo ból związany z byciem w depresji uznano za "nie do znisienia", co w praktyce umożliwiło legalne zabijanie nastolatków przechodzących kryzys wieku młodzieńczego, za zgodą sądów, nawet wbrew woli rodziców. Tak to wygląda teraz w praktyce, niestety. Stąd taki wzrost "samobójstw" na żądanie.</p>

<p>&nbsp;</p>

Portret użytkownika Felipesku

Nie twierdze ze eutanazja yo

Nie twierdze ze eutanazja yo cos do rego a wrecz przeciwnie ale co im do tego czy ktos jeat chory czy nie... czlowiek sam decyduje o swoi zyciu badz niezyciu, zadna inna jednostka nie powinna miec prawa do regulacji w tym zakresie.

Portret użytkownika znawca

Niderlandy nie są krajem

Niderlandy nie są krajem katolickim.

Popieram decyzję o dostępie do eutanazji. Normalną rzeczą jest uśmiercanie ludzi na ich wniosek (o ile tylko posiadają zaświadczenie o poczytalności). To zresztą jest podstawa do wolności osobistej, a więc wybór eutanazji w Niderlandach, to sprawa indywidualna - nie podatna na działania urzędnicze. 

W dawnych czasach też trwała eutanazja, człowiek nie miał dostępu do nowoczesnej medycyny i nawet jako hrabia, mógł umrzeć wprost z bólu (przy ciężkich chorobach), bo nie mógł skorzystać ze środków służących do jego niwelowania lub pomniejszania.

Nie chcę do tego mieszać religii ale to jest oczywiste, że jeśli Holendrzy takie sobie ustanowili liberalne prawo legalizujące eutanazję, to nie wolno komuś tego negatywnie komentować, bo to nie jest jego - narodowa sprawa.

Internet nie służy do inwigilacji, a jeśli to prawda, że nie da się tego osiągnąć, to wolę by był on dostępny tylko z urzędu, w środowisku pracy oraz w biznesie.

Portret użytkownika Tomxxx

Tak? Skąd wiesz? Próbowałeś i

Tak? Skąd wiesz? Próbowałeś i trafiłeś do piekła? Kurcze zawsze mnie zastanawia skąd sie bierze taka rozrzutność, ja nie wiem co mnie czeka jutro a tu proszę są tacy co lekką ręką rozdaja wieczne potępienie. Józef1 przemyśl to jeszcze, daj nadzieje potępionym, może już zrozumieli błędy, mogą być bardzo pomocni :).

Portret użytkownika znawca

Eutanazja to nie jest

Eutanazja to nie jest samobójstwo. W akcie samobójstwa, to jednostka ludzka targa się na swoje życie. W procesie eutanazji, wnioskuje ona o uśmiercenie jej. Nie tylko motyw czynu śmiertelnego jest zupełnie inny ale też sam fakt tego, iż w eutanazji nie mamy do czynienia z wahaniami stanu zdrowia psychicznego, a tak właśnie wygląda typowe samobójstwo przy tych wahaniach, czyli pójście przeciwko/przeciw obowiązującym normom społecznym.

Religia nie może definiować eutanazji, ponieważ opiera się nie o przyjęte normy etyczne, a w większym stopniu o dogmaty (czyli to co Pan już wspomniał m.in. o piekle i wiecznym potępieniu).

Internet nie służy do inwigilacji, a jeśli to prawda, że nie da się tego osiągnąć, to wolę by był on dostępny tylko z urzędu, w środowisku pracy oraz w biznesie.

Portret użytkownika Illuminat13

ludzie czasami z blachych

ludzie czasami z blachych powodow odbieraja sobie zycie zdrada zwolnienie z pracy brak pieniedzy  itp  To co ja widzialem i przezylem nie z tego swiata nie jeden popadl by w depresje i sie chustnal Nie jedna kobieta z ktora bylem bo tez to widziala z ateistki zrobila sie wierzaca Duzo sie dzieje na tym swiecie i bedzie coraz gorzej Ludzie sa marionetkami w tej grze Cwalujacy na oblokach chce zakonczyc ten upadly swiat i stworzyc nowy bez smierci i tego wszystkiego co jest zle https://www.youtube.com/watch?v=HZd7EkJEBA8&t=28s

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Strony

Skomentuj